Erdoğan'dan Ankara saldırısı açıklaması: Misliyle karşılık verilecek

Telif hakkı AP

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da askeri servis araçlarına düzenlenen ve 28 kişinin ölümüne, 61 kişinin de yaralanmasına neden olan bomba yüklü araç saldırısının ardından "Saldırılara misliyle karşılık verilecek" açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan Erdoğan'ın yazılı açıklamasında "Türkiye’nin, meşru müdafaa hakkını, her zaman, her yerde ve her durumda kullanmaktan çekinmeyeceği bilinmelidir" ifadeleri yer aldı.

"Türkiye’nin, terörle mücadelesinde verdiği kayıplara yenilerinin eklenmesi, milletçe yüreğimizi yaralamakta, sabrımızı zorlamaktadır" diyen Erdoğan, "Saldırıları gerçekleştiren piyonlarla ve onların arkasındaki güçlerle mücadelemizi, her gün daha kararlı bir şekilde sürdüreceğiz" diyerek devam etti.

Telif hakkı EPA

'Sahte plakalı çalıntı araç'

Saldırının gerçekleştiği bölgede gece boyunca incelemerlde bulunan güvenlik güçleri, bu sabah patlamanın etkisiyle neredeyse tamamen yanan üç servis otobüsü ile bir aracı İnönü Caddesi'nden kaldırdı ve sınırlı trafik akışına izin vermeye başladı.

Milliyet gazetesinde yer alan bir haberde, soruşturmaya dair bazı detaylar yer alıyor. Haberde, bomba yüklü aracın sahte ikiz plakaya sahip olduğu, '34 KK 3340' numaralı plakanın aslının İstanbul'da kayıtlı olduğu belirtiliyor.

Telif hakkı Reuters

TIKLAYIN - GUARDIAN: ŞÜPHELER PKK ÜZERİNDE ODAKLANACAK

Haberde ayrıca 3 askeri servis otobüsünün yanında patlatılan aracın İzmir'de çalınmış olan bir cip olduğu bilgisi de yer alıyor.

Soruşturmaya dair verilen detaylar resmi makamlar tarafından teyit edilmiş değil.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada ise yaralılar arasında bir Tuğgeneral bulunduğu bilgisi verildi.

Kurtulmuş: Kimin düzenlediği bilgisi yok

Ankara saldırısını şu ana kadar üstlenmiş olan bir grup bulunmuyor.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Çarşamba akşamı yaptığı açıklamalarda saldırıyı kimin düzenlediğine dair ellerinde bir bilginin olmadığını, ancak bunun çok detaylı planlanmış bir saldırı olduğunu ifade etti.

3 partiden ortak bildiri

Ankara saldırısının ardından Meclis'te grubu bulunan partilerden AKP, CHP ve MHP ortak bir bildiri yayınlayarak saldırıyı kınadı.

Bildiride, "Ülkemiz bugün vahim bir terör saldırısı ile daha karşı karşıya kalmıştır. Birlik ve bütünlüğümüze, huzur ve güvenliğimize yönelik insanlık dışı terör saldırılarını şiddetle kınıyoruz. Terör ve şiddet hiçbir zaman hedefine ve amacına ulaşamayacaktır. Aziz milletimizin teröre asla boyun eğmeyeceğini Türkiye Cumhuriyeti'nin bu oyunu bozacak güç ve kudrete sahip olduğunu kararlılıkla ilan ediyoruz" deniyor.

HDP ise bildiriyi imzalamadı. Partinin grup Başkanvekili İdris Baluken,HDP'nin bildiriye imza atmamasına tepki gösteren milletvekillerine yanıt verdi ve "Burada öyle bir tablo ortaya çıktı ki, sanki bu menfur saldırıyı üç siyasi parti kınamış da bir siyasi parti kınamamış şeklinde siyasi etiğe uymayan bir durum maalesef yaşandı" dedi.

Telif hakkı AFP

Baluken, bildiri metninde sadece Ankara saldırısının değil, Diyarbakır, Suruç, Ankara Garı ve Sultanahmet'teki saldırıların da yer alması gerektiğini düşündüklerini ifade etti.

Baluken ayrıca, "Bölgede devam eden sokağa çıkma yasaklarında kimden gelirse gelsin yaşanan bütün sivil can kayıplarıyla ilgili ifadelerin yer alması gerektiğini ifade ettik. Bu menfur saldırı ile ilgili net tutumu ifade ettik" diyerek Ankara saldırısını kınadıklarını belirtti.

İlgili haberler