Ankara saldırısı: Aileler cenazelerini bekliyor

Telif hakkı AFP

Ankara'da dün askeri askeri binaların bulunduğu İnönü Bulvarı'nda düzenlenen saldırıyla ilgili olarak en az 14 kişi gözaltına alınırken, hayatını kaybedenlerin yakınları Adli Tıp'ta kimlik tespitlerinin sonuçlanmasını bekliyor.

Hükümet 28 kişinin hayatını kaybettiği, 61 kişinin de yaralandığı saldırıdan Suriye'deki Kürt gruplardan YPG'yi sorumlu tuttu.

Telif hakkı EPA

Başbakan Ahmet Davutoğlu, zanlının 1992 Suriye'nin kuzeyinde Amude kenti doğumlu Salih Neccar olduğunu söyledi.

Davutoğlu, YPG'nin ve Suriye'deki Kürt siyasi hareketi PYD'nin Suriye'nin geleceğine ilişkin görüşmelerde taraf olarak görülmesine tepki göstererek, ''YPG'yi sanki demokratik bir unsur gibi masaya davet etmek isteyenlere sesleniyorum. Nasıl El Kaide masaya oturamazsa, nasıl DEAŞ masaya oturamazsa, terör örgütü olan YPG de masaya oturamaz'' dedi.

Telif hakkı AFP

Davutoğlu, Suriye'de YPG'yi destekleyen ülkelere de ''Türkiye'ye düşman bir örgütü doğrudan veya dolaylı destekleyenler de Türkiye için bu anlamda dost hüviyetini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırlar'' uyarısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, ne kadar reddetseler de saldırının sorumlusunun YPG ve PYD olduğunu belirterek, saldırının ''uluslararası camiada PYD ve YPG'nin PKK'yla bağlantısının ne denli güçlü olduğunu söylediğimiz halde inandıramadığımız dostların bu işi anlamalarına vesile olması'' beklentisini dile getirdi.

Türkiye özellikle ABD'nin YPG ve PYD'yi 'terör örgütü'' olarak nitelememesinden rahatsız.

PYD, ABD'nin IŞİD'e karşı yürütülen mücadelede Suriye'de en güvenilir gördüğü grupların başında geliyor.

Türk Dışişleri Bakanlığı saldırının ardından elde edilen soruşturma bilgilerini paylaşmak üzere BM Güvenlik Konseyi üyesi ülkelerin Ankara'daki büyükelçileriyle AB'nin Türkiye'deki temsilcisini ve AB dönem başkanı Hollanda Büyükelçisi'ni de bakanlığa çağırdı.

PYD lideri Müslim: Saldırıyla ilgimiz yok

Telif hakkı AFP

PYD eş başkanı Salih Müslim saldırıyla ilgilerinin olmadığını söyledi.

YPG de saldırıda herhangi bir ilişkilerinin olmadığını, Davutoğlu'nun Suriye ve Rojava'ya saldırmak için zemin hazırlamak istediğini belirtti.

YPG açıklamasında, şimdiye kadar Türk devletine karşı herhangi bir askeri faaliyet içerisine girmedikleri kaydedilerek, "Biz Halk Savunma Birlikleri-YPG olarak bir kez daha yineliyoruz: Ankara'daki patlama ile hiç bir ilişkimiz yoktur. Bütün komşu devlet ve güçlere Rojava devrimine ve halkların iradesine saygı göstermeye çağırıyoruz" denildi.

PKK: Öfkeli Kürt gençleri misilleme yapmış olabilirler

PKK lideri ve KCK Eş Başkanı Cemil Bayık, Fırat Haber Ajansı ANF'ye yaptığı açıklamada, "Kim yapmıştır bilmiyoruz. Öfkeli Kürt gençleri misilleme yapmış olabilirler" dedi.

Bayık açıklamasında "Daha önce Kürdistan'daki katliamlara misilleme olarak bu tür tepki eylemleri yapanların olduğunu biliyoruz. Herhalde eylemi yapanlar yakında niye yaptıklarını açıklarlar." dedi ve ekledi:

"Türkiye'nin aydınları, yazarları, basıncıları, siyasetçileri Türk devletinin bu zalimliğine karşı çıkmazsa; öfkeli Kürt gençleri de bu Kürt halkına yapılan saldırılara misilleme yapabilirler. Köyleri yakılıp yıkılarak Türkiye metropollerine sürülen Kürtlerin şimdi Kürt şehirlerinin ve kasabalarının yakılıp yıkılması karşısında sessiz kalmasını kimse bekleyemez."

Aileler Adli Tıpta

Telif hakkı Getty

Saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarının Adli Tıp'taki bekleyişleri ise sürüyor.

Kimlik tespit çalışmaları kapsamında DNA testlerinin yapıldığı bildiriliyor.

CHP'li Özgür Özel: Bunun hesabını veren olmayacak mı?

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, saldırı konusunda sorumluların cumhurbaşkanı ve başbakan başta olmak üzere kabine üyeleri olduğunu belirterek, ''Biz terörü kınıyoruz kim kınıyorsa onunla birlikteyiz. Kim bedel ödeyecek kim istifa edecek. Eğer sorumluluk bizdeyse biz istifa edelim, kim edecek istifa biz bedelini ödeyelim. Böyle bir boşvermişlik umursamazlık; bunu CHP'nin kabul etmesi mümkün değil. Birileri bu meclise gelip bu olanları nasıl durduracağımızı hep beraber konuşacağız. Bunun hesabını veren olmayacak mı'' dedi.

Bahçeli: İstihbarat birimleri nerede?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün akşamki Ankara saldırının ardından bugün de Lice ve İdil'de can kayıpları yaşandığını belirterek, "Ey diye seslenenlere ben de söyleyin artık ne söyleyecekseniz diyorum. Dünden bugüne 36 evladımızı kaybettik. Bu ne hüsrandır? Bu ne şerefsizliktir? Bu nasıl bir kan tutkusu, öldürme arzusudur? Ankara'nın bağrında, devletin ana karargahında bomba patlarken, istihbarat ve güvenlik birimleri nerededir? Ne yapmaktadır?" dedi.

İlgili haberler