İdil ve Lice'de 8 güvenlik görevlisi hayatını kaybetti

Telif hakkı AP

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde askeri konvoyun geçişi sırasında medyana gelen patlamada 6 asker, Şırnak'ın İdil ilçesindeyse PKK'ya yönelik operasyonlarda bir asker ile bir polis hayatını kaybetti.

Doğan Haber Ajansı (DHA), Lice'deki olayda askeri konvoy Diyarbakır - Bingöl karayolunda seyir halindeyken, yola döşenmiş olan düzeneğin uzaktan kumandayla infilak ettirildiğini belirtti.

Fransız haber ajansı AFP, Türk yetkililere dayandırdığı haberinde saldırıyı PKK'nın düzenlediğinden şüphelenildiğini ve 6 askerin hayatını kaybettiğini aktardı.

DHA saldırıda yaralanan askerlerin de bulunduğunu, bölgeye ambulansların sevk edildiğini ifade etti.

İdil'de bir asker ve bir polis hayatını kaybetti

Telif hakkı Cagil Kasapoglu
Image caption Pazartesi 23.00'ten itibaren Şırnak'ın İdil ilçesinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ve ilçeye giriş-çıkışlar yasaklanmıştı.

İdil'de iki gün önce ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından başlatılan operasyonlarda ise iki güvenlik görevlisinin çatışmalarda hayatını kaybettiği açıklandı.

Genelkurmay Başkanlığı'nın yazılı açıklamasında, "Bölücü terör örgütü mensubu teröristlerce yapılan silahlı saldırı sonucu bir kahraman silah arkadaşımız ve bir kahraman polisimiz ağır şekilde yaralanmışlardır. Yaralılarımız derhal hastaneye sevk edilmiş, ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak saat 13.05'de şehit olmuşlardır" dendi.

DHA, İdil'deki operasyonlara 2500 kişilik jandarma özel harekat birliği ile 1500 polis özel harekat personelinin katıldığını söylüyor.

DHA haberinde "Mahallelerde bulunan patlayıcı tuzaklı barikatlar, top atışlarıyla imha ediliyor. Sık sık patlama seslerinin geldiği mahallelerden dumanların yükseldiği görüldü" deniyor.

İlgili haberler