ABD: Türkiye'nin iddialarını doğrulayamayız, yalanlayamayız da

Telif hakkı AFP

Ankara'ya yönelik bombalı saldırı sonrası, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye yetkilileri arasındaki söz düellosu devam ediyor.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby, dün akşam Türkiye'yi tekrar YPG'ye yönelik ateşe son vermeye çağırdı ve Ankara saldırısının ardında YPG'nin bulunduğu yolundaki iddiaları doğrulayacak ya da yalanlayacak bir bilgiye sahip olmadıklarını söyledi.

Kirby Washington'daki olağan haftalık basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "Türkiye hükümeti tarafından dile getirilen iddiaları doğrulama ya da reddetme konumunda değiliz" dedi, YPG ile ilgili pozisyonlarının değişmediğini kaydetti.

Sözcü, YPG'ye yönelik sınır ötesi top ateşiyle ilgili olarak Türkiye'ye çağrı yaptıklarını hatırlatarak bu pozisyonu sürdürdüklerini, Kürt savaşçıları da IŞİD'le mücadele gibi daha kapsamlı hedeflere zarar verecek şeyler yapmamaları konusunda uyardıklarını kaydetti.

Aynı yönde bir açıklama daha önce Beyaz Saray'dan gelmişti.

Beyaz Saray da, ABD'nin, Ankara'da 28 kişinin ölümüne neden olan saldırının sorumlusunu henüz belirleyemediğini açıklamıştı.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Danışman Yardımcısı Ben Rhodes, Beyaz Saray'daki basın toplantısında Ankara saldırısını kınadıktan sonra ABD'nin, güvenlik kaygılarıyla ilgili Türkiye ile doğrudan temasta olacağını kaydetmişti.

TIKLAYIN - Davutoğlu: Ankara saldırısını PKK ile YPG yaptı
Telif hakkı AFP

Türkiye'den ABD'ye suçlama

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD'yi, Suriye'deki Kürt silahlı gücü YPG konusunda çelişkili açıklamalar yapmakla suçladı.

Çavuşoğlu IŞİD ve El Nusra gibi örgütlere karşı savaşta bu tür gruplardan yararlanmaya çalışmanın hata olduğunu söyleyerek “Terör örgütleriyle her türlü işbirliğine girmek Kırmızı Şapkalı Kız masalındaki kurda yaklaşmaktan daha tehlikelidir” diye konuştu.

Gürcistan'ın başkenti Tiflis'i ziyareti sırasında konuşan Çavuşoğlu dün telefonda görüştüğü ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin kendisine YPG'nin güvenilmez olduğunu söylediğini kaydetti.

Çavuşoğlu "Sonuçta Amerika’dan da her ne kadar çelişkili açıklamalar gelse de bu konuyu anlamaya başlaması önemli bir gelişmedir” dedi.

ABD tarafından yapılan bazı açıklamaların “çelişkili ve karmaşık” olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “ABD gibi bir ülkenin teröre ve terör örgütlerine bakışı çok net olmalıdır. Bunu ABD’li müttefiklerimize çok açık şekilde söylüyoruz. En azından John Kerry’den dün YPG konusundaki fikirlerinin kısmen de olsa değiştiğini duymak biz mutlu etti” diye konuştu.

Çavuşoğlu'nun bu açıklamalarına henüz ABD'den bir yanıt gelmiş değil.

Rusya BM Büyükelçisi'nden Türkiye açıklaması

Bu arada Rusya'nın BM Büyükelçisi Vitaly Churkin, Türkiye ve Rusya arasında tam bir çatışma yaşanmayacağını umduğunu söyledi.

TIKLAYIN - Ankara saldırısı: Aileler cenazelerini bekliyor
Telif hakkı AP

Kommersant gazetesine konuşan Churkin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın "zafere kadar savaştan" bahsettiği açıklamasının, Rusya'nın Suriye krizine dair diplomatik çabalarıyla uyumsuz olduğunu belirtti.

Churkin, Suriye yönetiminin Rusya'nın çizgisini takip etmesi gerektiğini söyledi.

TSK YPG mevizlerini 'tekrar bombaladı'

Öte yandan Türkiye'nin, Suriye'nin kuzeyindeki Azez bölgesindeki YPG mevzilerini bombaladığı bildirildi.

Reuters haber ajansına konuşan üst düzey bir Türk yetkili, Türkiye'nin Suriye sınırı ötesinden açılan ateşe yanıt olarak YPG mevzilerini bombaladığı söyledi.

Telif hakkı AFP

Doğan Haber Ajansı da Azez bölgesinden Türkiye tarafına ateş açıldığını, bunun üzerine Kilis sınırındaki TSK güçlerinin obüslerle buna karşılık verdiğini bildirdi.

DHA'nın haberinde şu ifadeler yer aldı:

"Bugün saat 19.30 sıralarında Suriye'nin PYD'nin kontrolündeki Azez bölgesinden Türkiye tarafına ateş açılması üzerine angajman kuralları uygulandı. Bunun üzerine Kilis sınırında konuşlu bulanan Türk Silahlı Kuvvetleri'nin topçu bataryaları fırtına obüsleriyle anında karşılık verdi. Top atışlarının sesi Kilis kent merkezinden de duyulurken, sınır hattında güvenlik önlemleri artırıldı."