Sur'da mahsur kalanlardan Mazlum Dolan gözaltına alındı

Telif hakkı Hatice Kamer

Diyarbakır'ın Sur ilçesindeli sokağa çıkma yasağı sırasında bir evde mahsur kalan DİHA muhabiri Mazlum Dolan gözaltına alındı.

Dolan, HDP milletvekillerine, kaldığı eve bir havan mermisinin isabet ettiğini söylemiş ve ambulans istemişti.

Olayda ağır yaralanan ev sahibi Fatma Ateş'in öldüğü bildiriliyor.

DİHA editörlerinden Dicle Müftüoğlu, ambulansın yaralıyı almak üzere akşam saatlerinde Cumhuriyet İkokulu civarına gittiğini, Dolan'la beraber Ateş ailesinin dört ferdinin Fatma Ateş'i ambulansın olduğu yere götürürken gözaltına alındığı aktardı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknaz Uca, gerek Dolan gerekse Sur'da mahsur kalan diğer kişilerin buradan çıkabilmesi için gün boyu Valilik ile bir dizi görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi.

Uca şunları söyledi: "Mazlum, Ateş ailesiyle birlikte aynı evde kalıyormuş. Sabah saatlerinde eve havan mermisi isabet edince, ev sahibi Fatma Ateş ağır yaralanmış. Mazlum bizi arayarak ambulans istedi. Valilikte yaptığımız görüşmeler sonunda belirlenen iki noktaya ambulans gönderileceği söylendi. Fatma Ateş'i ambulansın olduğu yere götürüyorlar. Mazlum ile birlikte Fahriye, Hüsamettin, Hayriye, Sinem Ateş de gözaltına alınıyor. Şu an TEM'deler. Avukatların görüşmesine de izin verilmiyor."

DİHA muhabiri Mazlum Dolan'ın 80 gündür Sur'da haber takibi yaptığı belirtiliyor.

Dolan, 17 Şubat'ta arkadaşlarıyla iletişime geçerek bir evin bodrumunda mahsur kaldıklarını duyurmuştu.

Özgür Gazeteciler Cemiyeti ve haber nöbeti için İstanbul'dan gelen gazeteciler, gün içinde bir basın açıklaması yaparak Mazlum'un güvenli bir şekilde alınması için "insani koridor" açılması talebinde bulunmuşlardı.

'Mazlum 80 gün haber geçti'

Eylemden konuşan Dicle Haber Ajansı editörlerinden Dicle Müftüoğlu, Mazlum’un daha önce canlı yayın ekibinde kameramanlık yaptığını, muhabirlik deneyimini Sur’da geliştirdiğini ifade etmişti.

Müftüoğlu, Kobani'de IŞİD ile YPG arasındaki savaşın en yoğun olduğu dönemde Suruç’taki canlı yayın ekibinde yer alan Mazlum Dolan'ın, Sur'a nasıl gittiğini de şöyle anlatmıştı:

Telif hakkı Hatice Kamer
Image caption Gazeteciler, Sur'a geçişlerine izin verilmeyince barikatların önünde açıklama yaptılar

“Yasaktan önce Sur’a bir muhabirimizi göndermek istedik. Mazlum, birçok akrabasının Sur’da olduğunu ve o mahalleleri iyi bildiğini söyledi, ısrarcı oldu. Yasak başlamadan önce gitti. 80 gün boyunca Sur’daki bütün bilgileri, Mazlum’un gönderdiği haberlerden öğrendik. Bilgiyi aktarma, atmosferi yansıtma noktasında başarısı takdire şayan bir arkadaşımız. Can güvenliği sağlanarak oradan çıkması için insani koridor açılması talebimizi yeniliyoruz” dedi.

Özgürlükçü Hukukçular ve Mezopotamya Hukukçular derneklerinden avukatlar Dolan adına Sur’daki sokağa çıkma yasağıyla ilgili “geçici tedbir” kararı alınması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurmuşlardı. Bu başvuru dün reddedilmişti.

Valilik ne demişti?

Diyarbakır Valiliğinden konuyla ilgili olarak BBC’ye yapılan açıklamada ise, Sur’da bulunan ve çıkmak isteyen her sivilin beyaz bayraklar sallayarak çıkabileceğini, güvenlik birimlerinin bunun için kolaylık sağlayacağı aktarılmıştı.

Yetkililer, "Bizden yana bir problem yok, beyaz bayrak sallayarak çıkabilirler. Bizim için aslolan insanların can güvenliği. Zırhlı araçlardan her gün Sur’da bulunan sivillere yönelik çağrılar yapılıyor. Çıkmak isteyenlere güvenlik kuvvetlerimiz yardımcı oluyor. Valilik bu taahhüdü veriyor" demişti.