Cumhurbaşkanlığı: Obama, YPG ve Suriye rejiminin ilerleyişiyle ilgili kaygılı

Telif hakkı Reuters
Image caption Ajanslar, iki lider arasındaki görüşmenin bir saatten fazla sürdüğünü bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı, ABD Başkanı Barack Obama ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki telefon görüşmesiyle ilgili bir açıklama yayımladı.

Açıklamada Obama'nın, "Türkiye'nin güvenlik kaygılarını paylaştığı ve Türkiye'nin meşru müdafaa hakkının altını çizdiği" belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı, görüşmede, Suriye'deki son gelişmeler ve terörle mücadele konularında, ABD-Türkiye işbirliğinin mevcut durumu ve geleceği ele alındığını aktardı.

'Obama, Suriye rejimi ve YPG'nin ilerleyişinden rahatsız'

Obama'nın görüşmede Ankara ve Diyarbakır-Bingöl karayolundaki saldırıları kınadığı ve taziyelerini ilettiği belirtildikten sonra, "ABD Başkanı Obama'ya saldırılar hakkında bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan da, terörle mücadele konusunda müttefiklerin dayanışma içerisinde olmalarının önemine işaret etmiştir" ifadesi yer aldı.

TIKLAYIN - Batı, YPG'nin 'terör örgütü' olduğuna ikna edilebilir mi?

Açıklamada Obama'nın YPG ve Suriye ordusunun son dönemde Suriye'nin kuzey batısındaki ilerleyişiyle ilgili kaygılarını dile getirdiği belirtildi:

Telif hakkı AP
Image caption Suriye ordusu ve YPG'nin Suriye'nin kuzeyindeki operasyonları sürüyor. Bu, farklı kollardan silahlı muhalif grupları geriletiyor.

"Suriye rejiminin ve YPG'nin son dönemde Suriye'nin kuzey-batısındaki ilerlemesine ilişkin kaygılarını dile getiren ABD Başkanı Obama, bölgede Türkiye ve ılımlı Suriye muhalefeti ile gerilimlere neden olan, DAİŞ'le ortak mücadele çabalarımıza da darbe vuran eylemlere derhal son verilmesi çağrısında bulunmuştur."

Obama'nın, "Türkiye'nin meşru müdafaa hakkının altını çizdiği" belirtildi:

"ABD Başkanı Obama, görüşme sırasında, ABD'nin bir NATO müttefiki olarak, Türkiye'nin ulusal güvenliğini destekleme konusundaki mutlak kararlılığını ifade ederek, Türkiye'nin meşru müdafaa hakkının altını çizmiştir."

Suriye ve Rusya'ya çağrı

Cumhurbaşkanlığı, iki liderin Rusya ve Suriye yönetimine çağrıda bulundukları da aktarıldı:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama, Suriye'deki çatışmaların durdurulması konusunda Münih'te varılan mutabakatı desteklediklerini vurgulamışlardır."

Telif hakkı AP
Image caption Açıklamada Erdoğan ve Obama'nın Suriye ve Rusya'ya çağrı yaptığı belirtildi.

"İki lider, Rusya ve Esed rejimine, ılımlı muhalif güçlere yönelik hava saldırıları gibi provakatif eylemlere derhal son vermeleri çağrısında bulunmuşlardır."

"PKK dahil tüm terör örgütlerine karşı işbirliğini artıracaklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama, DAİŞ'le mücadelenin ortak hedefleri olduğunu belirtmişlerdir."

Ankara ve Washington arasında PYD-YPG gerilimi

Son dönemde, Ankara ile Washington arasında Suriye Kürtlere yaklaşımdaki farklılıkla ilgili gerilim yaşanıyor.

Türkiye ABD'den PYD/YPG'yi 'terör örgütü' olarak tanımasını istiyor.

TIKLAYIN - Suriyeli silahlı muhalifler için Türkiye içinden koridor mu açıldı?

ABD'den gelen mesajlarda ise bu konuda bir yaklaşım değişikliğinin söz konusu olmadığı belirtiliyor.

Telif hakkı AFP
Image caption PYD lideri Salih Müslim, Ankara saldırılarını YPG'nin gerçekleştirrmediğini açıklamıştı.

Perşembe günü, ABD Dışişleri Sözcüsü Kirby, Ankara'ya Suriye'deki YPG hedeflerine yönelik top ateşlerini durdurma çağrısını yinelemişti.

Kirby Ankara'daki saldırıyla ilgiliyse sorumluları henüz tespit etmediklerini de söylemişti.

Cuma akşamı Erdoğan, bu açıklamalarla ilgili şöyle konuşmuştu:

"Beni Kirby'e muhatap ederseniz o yanlış olur. Biraz sonra Sayın Obama ile bir görüşmem olacak, saat 5′te. O görüşmede tabii bunları değerlendireceğiz. Şu anda sözcünün bu açıklamalarının herhangi bir getirisi götürüsü yoktur".