Kremlin: Bir Türk-Rus savaşından bahsetmek uygunsuz olur

Telif hakkı Getty
Image caption Kremlin sözcülerinden Dmitry Peskov.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcülerinden Dmitry Peskov, telefonla bağlandığı Rossia 24 TV kanalında gündemdeki konularla ilgili açıklamalarda bulundu.

Peskov, "Kremlin, Suriye-Türkiye sınırında artan gerilimden kaygı duyuyor" dedi.

Sözcü, Rusya'nın, Türkiye'nin Suriye topraklarında gerçekleştirdiği top atışlarının "kabul edilemez" olduğuna inandığını söyledi.

"Suriye ordusuna 'terörle' mücadelesinde destek sürecek"

ABD ve Türkiye'nin Rusya'ya yaptığı, "Suriye'deki ılımlı muhaliflere yönelik hava saldırılarını durdurma" çağrısıyla ilgili olarak Peskov, "terörist' örgütlerle mücadelesinde Suriye ordunu desteklemeyi sürdüreceklerini" söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande Cumartesi günü, Türkiye ile Rusya arasında savaş riski olduğunu söylemişti.

Rusya ile Türkiye arasında bir savaş ihtimaline dair sorusu üzerineyse Peskov şu cevabı verdi:

Telif hakkı AFP
Image caption Türkiye geçtiğimiz günlerde birkaç kez, Suriye'nin kuzeyindeki YPG mevzilerini bombaladı.

"Bu sorunun bu şekilde tanımlanması biraz uygunsuz kaçıyor çünkü Kürtlerin yanı sıra Suriye ordusu da burada faaliyet gösteriyor ve (Türkiye tarafından) açılan ateşe maruz kalıyor."

Rusya'nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu'na (BMGK) sunduğu, Türkiye'nin Suriye'de olası bir kara harekâtıyla ilgili tasarısına kuruldan destek çıkmadı.

Peskov, bunun sorulması üzerine de, BMGK'deki bu yaklaşımdan üzüntü duyduklarını söyledi.

'Türkiye kendini savunmak için haklarını kullanmaktan çekinmeyecek'

Bu arada Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Halit Çevik, Türkiye'nin kendini savunma hakkını kullanmaktan çekinmeyeceğini söyledi.

Çevik, BMGK'daki Suriye görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun bir üyesi olarak Türkiye'nin, Suriye'nin egemenlik ve toprak bütünlüğünü desteklediğini ve soruna siyasi çözüm bulunmasını istediğini" belirtti.

BM Daimi Temsilcisi, "Kendimizi savunmak için uluslararası hukuk altındaki haklarımızı kullanmaktan çekinmeyeceğiz. Türkiye, sınırlarını ve vatandaşlarını koruma konusundaki kararlılığını defalarca mektupla Konsey'e iletti" diye konuştu.