Cerattepe'ye yürüyen protestoculara müdahale

Telif hakkı HURRIYET.COM.TR

Artvin'in Kafkasör Yaylası'na bağlı Cerattepe bölgesinde maden çıkarma girişimlerini protesto eden kalabalığa polis gözyaşartıcı gaz ve plastik mermiyle müdahale etti.

Doğan Haber Ajansı 26 kişinin yaralandığını bildirdi.

Ajansa göre Yeşil Artvin Derneği’nin çağrısıyla Otopark Meydanı’nda çoğunluğu kadın olmak üzere yaklaşık 2 bin kişi toplandı. Toma destekli çevik kuvvet ekipleri, sloganlar atarak yürüyüşe geçen kalabalığı Hastane Kavşağı’nda durdurdu.

Yaklaşık 2 saat Cerattepe'ye çıkmak için bekleyen gruba polis dağılmaları yönünde uyarıda bulundu.

Ancak grubun önündeki kadınlar barikatı aşmak için yürümeye başlayınca, polis ekipleri önce kalkanlarla kalabalığı dağıtmaya çalıştı. Bu sırada çok sayıda kadın yere düştü ve ezilme tehlikesi atlattı.

Telif hakkı HURRIYET.COM.TR

Bunun üzerine grubun arkasındaki erkekler de polise taş atarak karşılık vermeye başladı. Polis ekipleri daha sonra biber gazı ve plastik mermilerle gruba müdahale etti.

Bakan Eroğlu: Cezalandıracağız

Bu arada, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Yolu kapatmak için ağaç kesmişler. Hatta yakmışlar. Onları tespit edip gerekli cezayı vereceğiz" dedi.

Cengiz Holding'e bağlı maden şirketinin aldığı bakır madeni işletme iznine ilişkin yargı mücadelesinde son halka çevre etki değerlendirme (ÇED) raporunun idare mahkemesince iptali olmuştu.

Şirkete verilen yeni ÇED raporu geçtiğimiz günlerde Çevre Bakanlığı tarafından onaylandı.

Cengiz Holding Yönetm Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, 17 - 25 Aralık soruşturmaları çerçevesinde yolsuzluk suçlamalarına hedef olmuş, sızdırılan ve kendisine ait olduğu iddia edilen telefon görüşmelerinde 'millet hakkında küfürlü ifadeler' kullanması nedeniyle de yoğun tepki toplamıştı.

İlgili haberler