'Ankara saldırısını gerçekleştirenin kimliği kesinleşti'

Telif hakkı Reuters

Ajanslar, Ankara'da 29 kişinin ölümüne neden olan saldırıyla ilgili soruşturma kapsamında yapılan DNA incelemeleri sonucu, saldırıyı Abdülbaki Sömer'in gerçekleştirdiğinin kesinleştiğini bildirdi.

Reuters haber ajansına konuşan ve ismini açıklamayan üst düzey bir yetkili, saldıryı Abdülbaki Sömer'in yaptığının belirlendiğini, Sömer'in Van doğumlu olduğunu söyledi.

Saldırı ardından hükümet yetkilileri, saldırganın Suriye doğumlu olduğunu açıklamıştı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, saldırganın Suriye, Amude doğumlu Salih Neccar olduğunu söylemişti.

TAK'ın saldırıyı üstlenmesi ardından konuşan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, "Ölen canlı bombanın gerçek kimliği, yapılan DNA testlerinden sonra netleşir netleşmez kamuoyuyla paylaşırız. Şu anda soruşturma savcılık tarafından devam ettiriliyor. İsmi başka bir şey olabilir. İsminin başka bir isim olması, meselenin gerçeğini değiştirmez" demişti.

Anadolu Ajansı'nın konuyla ilgili haberindeyse şu ifadeler yer aldı:

"Canlı bombanın oğlu olduğunu bildiren ve Van'da ikamet eden Musa Sömer'den alınan örnekler üzerinde yapılan DNA incelemeleri, saldırgandan alınan örneklerle eşleşti.

"Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, canlı bombanın Ankara Adli Tıp Kurumunda bulunan 80 parça halindeki cesedi defnetmeleri için yakınlarına tebligat çıkartacağı bildirildi. Cesedin 3 gün içinde alınmaması durumunda başsavcılığın talimatıyla gömüleceği öğrenildi.

Bu arada patlamaya ilişkin, başsavcılığın talebiyle Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliğince getirilen yayın yasağı, yine başsavcılığın talebi üzerine kaldırıldı.