Kurtulmuş: Ankara saldırganının ismi başka birşey olabilir

Telif hakkı DHA
Image caption Yetkililerin ilk açıklamalarında Salih Neccar'a ait olduğunu söyledikleri fotoğrafı, Sömer ailesi teşhis etti.

28 kişinin hayatını kaybettiği Ankara saldırısını düzenleyen saldırganın kimliğiyle ilgili tartışma sürüyor.

Dünkü Bakanlar Kurulu toplantısının ardından bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Yardımcısı ve hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş, saldırıyı ilk açıklanandan farklı bir ismin gerçekleştirmiş olabileceğini söyleyen ilk hükümet yetkilisi oldu.

Kurtulmuş basın toplantısında "Ölen canlı bombanın gerçek kimliği, yapılan DNA testlerinden sonra netleşir netleşmez kamuoyuyla paylaşırız. Şu anda soruşturma savcılık tarafından devam ettiriliyor. İsmi başka bir şey olabilir. İsminin başka bir isim olması, meselenin gerçeğini değiştirmez" diye konuştu.

Saldırının arkasında PYD'nin olduğu görüşünü bir kez daha yineleyen Kurtulmuş "Bu kişi PYD bölgesinden Türkiye'ye giriş yapmış, kendisini ibraz ettiği kimlikle bu şekilde Türkiye'de kayıt altına alınmış ve bu kimliğe bağlı olan kişinin işbirliği içerisinde olduğu bir zincir içerisinde de eylem PYD-PKK bağlantılı olarak ortaya konulmuştur." dedi.

Olaylar nasıl gelişti?

17 Şubat'taki Ankara saldırısının ertesi günü Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Şu anda olayın failleri, konusu tümüyle aydınlatılmış durumdadır. Saldırıyı Suriye'den sızan YPG mensubu Salih Neccar düzenlemiştir" demişti.

Davutoğlu; Neccar'ın 1992 Suriye - Amude doğumu olduğunu da söyledi.

Ancak Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) isimli örgüt, 19 Şubat'ta saldırıyı üstlendi ve "Cizre'de yaşananların intikamını almak amacıyla" yaptığını kaydetti.

TAK açıklamasında saldırganın Van Gürpınar doğumlu, Zınar Raperin kod adlı Abdülbaki Sönmez olduğu belirtiliyordu.

Soyadının Sönmez değil, Sömer olduğu anlaşılan aileden baba Ankara'ya giderek DNA testi için örnek verdi.

Doğan Haber Ajansı DHA'ya dün Van'da konuşan ağabey Nuri Sömer de resmi makamlarca yayınlanan fotoğraftaki kişinin kardeşi olduğunu doğruladı.

Telif hakkı DHA
Image caption Nuri Sömer: "Ankara'da babama ölen kişinin kardeşim olduğu söylenmiş."

2005 yılında kardeşi için kayıp ilanı verdiklerini belirten Nuri Sömer şunları anlattı:

"Babam DNA testi için Ankara'ya gitmişti. Orada kendisine çok iyi davranıldığını söyledi. Babam dün gece Van'a döndü. Ankara'da babama ölen kişinin o olduğu söylenmiş. Ancak DNA testiyle kesinlik kazanacak."

DHA haberinde Sömer ailesinin Van'daki evlerinde taziyeleri kabul ettiği, HDP Van Milletvekili Tuba Hezer'in evi ziyaret edenler arasında bulunduğu da aktarılıyor.

Davutoğlu: PKK'dan talimat alıyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu da bugün partisinin meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada YPG'nin PKK'dan talimat alan bir örgüt olduğunu söyledi.

Başbakan "YPG’yi temize çıkarma çalışması var. İsim değişince şeytani emellerini gizleyebileceklerini sanıyorlar" dedi.

PYD Eş Genel Başkanı Salih Müslim, Salih Neccar'ın PYD ve PYD'nin askeri kanadı YPG ile bağlantılı olduğu iddialarını reddetmiş ve "Ne yakından ne uzaktan hiçbir ilişkimiz yoktur" demişti.

İlgili haberler