Cerattepe'de maden faaliyeti durduruldu

Telif hakkı AFP

Başbakan Davutoğlu'nun Artvin'de Cerattepe bölgesinde maden çıkarma çalışmalarının yargı kararı çıkana kadar durdurulmasına karar verdiği bildirildi.

Cengiz Holding’e bağlı Eti Bakır'ın bölgede maden çıkarma girişimi yerel halkın direnişiyle karşılanmıştı.

Artvin Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, “Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’ndan Artvin halkına sevindirici haber. Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu maden şirketinin Artvin Cerattepe'deki çalışmalarını hukuki süreç bitene kadar durdurdu” denildi.

TIKLAYIN - Dokuz soruda Cerrattepe: Ne oluyor?

Davutoğlu bugün, Artvin’de madene karşı çıkan Yeşil Artvin Derneği’nden temsilciler, ilin belediye başkanı, siyasi partilerin il başkanlarının katılımıyla bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantının ardından Konya'da bir açılış törenine giden Davutoğlu burada yaptığı konuşmada, Artvin'den dernek temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldiğini belirtip hukuki süreç bitene kadar maden projesinin durdurulması kararı alındığını belirtti.

Davutoğlu, "Artvin dünyanın en güzel coğrafyalarından birisidir. Her birinin korunması bizim için asli bir görevdir. Zengin maden kaynaklarımızı değerlendirmek de görevimizdir" dedi.

Davutoğlu, çalışmaların mahkeme kararı sonuçlanana kadar durdurulacağını belirtip "Herkes, hukuka saygı gösterecek. Bu konunun istismar edilmesine asla izin vermeyiz'. Maden işletmesinde kesinlikle kapalı galeri uygulaması olacak, çıkarılacak maden yerinde işletilmeyecek, teleferikle taşınacak. Cerattepe'nin rengarenk ağaçlarının zarar görmemesine özen gösterilecek. Hukuk devleti kuralları içinde kamu düzenini sağlar, yanlış bir uygulama olursa gereğini yaparız'' diye konuştu.

Artvin’de 15 Şubat’tan beri, madenin işletilmeye başlanmasına karşı eylemler yapılıyor. Hafta sonu yapılan eylemlere polis biber gazı ile müdahale etti ve bazı göstericiler yaralandı.

Telif hakkı HURRIYET.COM.TR

Artvin’e kuş uçuşu 4 kilometre uzaklıkta ve kentin yamacına kurulu olduğu tepelerden biri olan Cerattepe’de bakır madeni çıkarılmasına ilişkin ihale en son 2012 yılında yapıldı.

Cengiz Holding’e bağlı Eti Bakır işletme hakkını redevans anlaşması üzerinden aldı ancak açılan davalar ve yürütmeyi durdurma kararları nedeniyle bugüne kadar madende faaliyet göstermedi.

Şirket ikinci kere sunduğu Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu ile madencilik faaliyetine devam etmek istemiş, ancak Artvinliler bu karara karşı da dava açmıştı.

Bu süreçte mahkeme yürütmeyi durdurma kararı almadığı için Eti Bakır A.Ş. madende çalışmalara başlamak üzere girişimde bulundu.

Kamyonların Cerattepe’ye çıkışı ise madene karşı olan Artvinlilerin ve çevre illerden gelenlerin protestolarına neden oldu.