MHP Genel Başkanı Bahçeli'ye yönetimden rest

Telif hakkı BEKIR SAHIN
Image caption MHP Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ istifa etti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin muhalif teşkilatları kapatmasına Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ istifa ederek tepki gösterdi.

Özdağ, olağanüstü kurultay çağrısı yaptı. Parti içerisindeki tartışmanın önümüzdeki günlerde daha da alevlenmesi bekleniyor.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, TBMM basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Özdağ ve MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu ile birlikte 24. dönem MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri de katıldı.

Özdağ, toplantıda sürpriz bir çıkış yaparak, Genel Başkan Devlet Bahçeli'ye olağanüstü kurultayı toplama çağrısında bulundu.

Genel başkan yardımcılığından istifa ettiğini de açıklayan Özdağ, Bahçeli'nin MHP'de yaşanan ağır üzüntü ve derin hayal kırıklığını aşmak, mevcut istikrarsızlığa son vermek için artık ülkücülerin çok büyük bir bölümünün olduğu gibi toplumun da beklentisi haline gelen olağanüstü kurultaya partiyi götürmesinin toparlayıcı bir adım olacağını söyledi.

İmzacılara operasyon gerilimi tırmandırdı

MHP'deki parti içi kavga Denizli, Aksaray, Uşak, Kilis ve İstanbul'un Fatih ilçe teşkilatlarının kapatılmasıyla başlamıştı. Bu sırada MHP'li Meral Akşener, Koray Aydın ve Sinan Oğan'ın avukatları olağanüstü kurultay çağrısına yanıt vermeyen MHP Genel Merkezi hakkında dava açmışlardı.

Telif hakkı AP

Dava dilekçesinde ise 16 il başkanı, imza veren 543 delege adına "davacı" olarak yer almıştı. Parti yönetimi, imzacı teşkilatlardan 8'ini de hafta başında kapatmıştı. Kapatılan teşkilatlarda il yöneticileri hakkında da "tedbirli" ihraç istemiyle disiplin süreci başlatılırken, il başkanlıklarının yerine de yeni yönetimler atadı.

Böylece kapatılan il başkanlıklarındaki delegeler, partinin olağanüstü kurultaya gitmesi durumunda oy kullanamayacak. Görevden almalar ve disiplin işlemleri mahkemeye sunulan imza sayısını etkilemeyecek.

Ancak görevden alınan il başkanları ve imzacı delegeler bu yöntemle olağanüstü kurultayda oy kullanamayacaklar. MHP'nin herhangi bir faaliyetine katılamayacaklar.

Şefkat Çetin: Fitne virüsü bulaştırılmaması için

Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin, görevden almalara ilişkin twitter adresinden ilginç bir yorum yaptı.

Çetin, "Algı operasyonunun etkisinde kalarak kendi evini taşlayıp camını kırmaya çalışanlara... Algı Rüzgarından Etkilenip Hapşıranların..! Fitne Virüsü Bulaştırmaması İçin..! Dinlenmeleri de Tedavi Metodudur.." ifadelerini kullanmıştı.

İlgili haberler