İskoç parlamenter Sur'da gözaltına alındı

İngiltere'de Avam Kamarası'nın İskoç üyesi Natalie McGarry, Sur'da bir süre gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakıldı.

İskoç parlamenterin cep telefonuyla çekim yaptığı gerekçesiyle ilçenin sokağa çıkma yasağı uygulanmayan kesiminde gözaltına alındığı belirtiliyor.

McGarry'nin İngiltere'nin en büyük sendikalarından UNİTE ile perakende ve hizmet sektöründe örgütlü GMB sendikasından bir heyetle bölgede incelemeler yaptığı bildirildi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, heyetin gözlemlerde yapmak üzere Sur'un yasaklı olmayan mahallelerine gittikleri sırada İskoç parlamenterin gözaltına alındığını söyledi.

Pir, McGarry'nin Çarşı Karakolu'nda gözaltında tutulduğunu, kendilerinin de emniyet müdürüyle temasa geçip bunun bir 'skandal' olduğunu söylediklerini aktardı.

McGarry, İngiltere'nin Ankara'daki diplomatik misyonunun devreye girmesinin ardından serbest bırakıldı.

Diyarbakır Valiliği, McGarry'nin gözaltına alındığı haberleri üzerine yaptığı açıklamada, olayın 'Balıkçılarbaşı Meydanı çevresinde fotoğraflama yaptığı tespit edilen yabancı uyruklu bir kişiye kimlik kontrolü yapılması'ndan ibaret olduğu, herhangi bir gözaltı işleminin yapılmadığını duyurdu.

Image caption İskoç parlamenter, Twitter mesajında, 'gözaltında olduğu sırada kendisi için endişelenenlere' teşekkür ederken, 'iyi ve kesinlikle güvende' olduğunu söyledi.