Taciz soruşturmasında BBC'ye suçlama

Telif hakkı PA

BBC, eğlence programları sunucusu Jimmy Savile ile yayıncı Stuart Hall'un "korkunç" boyutlara varan, onlarca yıl süren ve aralarında çocuklarında bulunduğu çok sayıda kişiyi hedef alan tacizlerini durdurmak için önüne çıkan fırsatları, kuruma hakim olan "korku kültürü" yüzünden defalarca kaçırmakla suçlandı.

Bu suçlamalar, Dame Janet Smith tarafından yürütülen kapsamlı soruşturma sonunda yayımlanan raporda, BBC bünyesinde çalışan bu iki ismin 1960'larda başlayıp 40 yıl kadar süren tacizleri tek tek ayrıntılandırılıyor.

Soruşturma sırasında Savile'in 72 kişiyi taciz ettiği, bunlardan 8'ine tecavüz ettiği, Hall'un ise 21 kişiyi taciz ettiği belirlendi.

Yürüttüğü soruşturmanın bulgularını açıklayan Dame Janet Smith, BBC'ye "derin bir itaat" kültürünün hakim olduğunu ve çalışanların şikayetlerini yöneticilere götürmeye çekindiklerini söyledi.

BBC Genel Müdürü Tony Hall tacize maruz kalanlara hitaben "BBC, koruması gerektiği zaman sizleri korumayı başaramadı" dedi ve özür diledi.

Savile hiç yargılanmadı

Soruşturma, kurumda hala varolan "korku kültürü" yüzünden Savile hakkındaki şikayetlerin üst yönetime ulaşamadığı ama Manchester'deki BBC yöneticilerinin Stuart Hall'un davranışlarından haberdar olduğu sonucuna vardı.

Image caption Jimmy Savile BBC'deki şov programını onlarca yıl sürdürdü

Raporda, Savile'nin "fırsat buldukça" cinsel tacize yöneldiği ve yıllar içinde çalıştığı BBC binalarının her birinde bu tacizi sürdürdüğü kaydedildi.

Savile'in küçük kızlar ve bazen oğlan çocuklarını taciz etmek için kullandığı yöntem, genellikle onları bir eğlence programında sahneye çıkarmak üzere davet edip, soyunma odasında cinsel tacize girişmekti.

Yayıncı Stuart Hall, 2013 yılında 86 yaşındayken, 13 kız çocuğunu taciz suçlamasıyla yargılandığı davada hüküm giyerek cezaevine gönderilmişti.

2011 yılında 84 yaşında ölen Jimmy Savile ise hiç bir zaman yargılanmadı.

Kaçan fırsatlar

Soruşturmayı yürüten Dame Janet, Savile ve Hall'un "seri tacizci" olduklarını ama BBC'nin bu ihlalleri önlemek için önüne çıkan beş fırsatı kaçırdığını söyledi.

Dame Janet soruşturma kapsamında 700 kişi ile görüştü. Bunların 117'si Savile hakkındaki söylentileri duyduklarını söyleyen BBC çalışanlarıydı.

Image caption Yayıncı Stuart Hall 2013 yılında 86 yaşındayken 13 kız çocuğunu tacizden hüküm giymişti.

6,5 milyon sterline malolan soruşturma sorucunda hazırlanan rapor üç cilt ve toplam 1000 sayfayı buluyor.

Rapora eleştiri

Savile tarafından taciz edilen 168 kişinin avukatlığını yapan uzman hukukçu Liz Dux, raporun "hayal kırıklığı" yarattığını ve bir çok mağdurun bunu pahalı bir baştan savma olarak gördüklerini söyledi.

Dux, Dame Janet'in insanları ifade vermeye zorlama yetkisi bulunmadığına dikkat çekerek, müvekkillerinin ilelebet "gerçekten herşey açığa çıktı mı?" "Bütün resmi görebildik mi?" sorularıyla başbaşa kalacağını kaydetti.

BBC'den özür

BBC Genel Müdürü Lord Tony Hall raporun açıklanması dolayısıyla taciz mağdurlarından özür diledi.

Lord Hall "Bir seri tecavüzcü ve feci bir cinsel tacizci göz göre göre onlarca yıl BBC içinde barındılar" dedi.

BBC genel müdürü, "Bu yaşananlar bize şöhretin güç sahibi olmak, hem de çok büyük güç sahibi olmak demek olduğunu, her güç gibi hesap sorulması gerekirken sorulmadığını öğretti" diye konuştu.

BBC Mütevelli Heyeti Başkanı Rona Fairhead de, kurumun "ışık tutması gereken yerde başını çevirip görmezden geldiğini" söyledi.

İlgili haberler