Eş Şebab Somali'de 'en az 180 Kenyalı askeri öldürdü'

Telif hakkı AP

Somali Devlet Başkanı Hasan Şeyh Mahmud, eş Şebab'ın geçen ay askeri üsse düzenlediği saldırıda en az 180 Kenyalı askerin öldüğünü söyledi.

Kenya'dan henüz saldırıda yaşamını yitirenlerle ilgili bir açıklama gelmedi.

Eş Şebab da Somali'nin güneybatısındaki El Ade üssüne saldırılarında 100'e yakın Kenyalı askeri öldürdüklerini duyurmuştu.

Eğer Somali Devlet Başkanı Mahmud'un elindeki rakamlar teyit edilirse, bu saldırı, eş Şebab'ın kurulduğu günden bu yana düzenlediği en kanlı saldırı olarak tarihe geçecek.

Telif hakkı AFP

Mahmud, hayatını kaybeden Kenyalı askerleri anma töreninde yaptığı konuşmada, Gedo bölgesinde bulunan el Ade'deki saldırıya ilişkin "Bize gönderilen 180 veya 200'e yakın askerin Somali'de bir günde ölmesi güç bir durum. Askerler ülkemize barış getirmemize yardımcı olmak için Somali'ye gönderilmişti. Aileleri de askerlerin görevde yaşamlarını yitirdikleri kanaatinde" dedi.

Kenya saldırıyla ilgili açıklamasında, El Kaide'nin 1998'de ABD'nin Nairobi Büyükelçiliği'ne düzenlediği saldırıya kıyasla üç kat daha güçlü bombalar kullanıldığını söyledi. O saldırıda 224 kişi ölmüştü.

Yaklaşık 22 bin askeri bulunan Afrika Birliği'ne bağlı 4 bine yakın Kenya askeri var.

İlgili haberler