BM'nin Deyr ez Zor'da havadan attığı yardımların bir bölümü telef oldu

Telif hakkı AFP

Birleşmiş Milletler'in (BM), Suriye'nin doğusunda, IŞİD kuşatması altındaki Deyr ez Zor'da siviller için havadan yardım atmasın çabalarında yaşanıyor.

BM'nin yardımdan sorumlu yetkilisi Stephen O'Brien, BM Güvenlik Konseyi'ndeki açıklamasında uçakların havadan, Deyr ez Zor'un hükümet kontrolündeki bölgelerine 21 ton insani yardım malzemesi bıraktığını söylemişti.

O'Brien, gelen ilk bilgilere göre yardımın hedeflenen bölgeye başarıyla ulaştırıldığını ifade etmişti.

Ancak daha sonra yapılan ayrıntılı araştırmada yardımların en azından hatırı sayılır bir bölümünün sivillere ulaşmadığı ortaya çıktı.

Söz konusu yardım faaliyetlerini yürüten özel komite için çalışan, Norveç Mülteci Konseyi Başkanı Jan Egeland, atılan yardımların ulaşmasıyla ilgili farklı sorunlarla karşılaştıklarını söyledi.

BM'ye bağlı WFP'den (Dünya Gıda Programı) Bettina Luescher, atılan 21 büyük yardım malzemesi paketinin dördünün zarar gördüğünü, yedisinin ulaşılamaz bölgelere düştüğünü, diğer on tanesine ne olduğundansa haber alınamadığını söyledi.

Reuters haber ajansına konuşan Luescher, "Şimdiye kadar Suriye'de bu kadar yüksekten yardım atmamıştık. Sert rüzgar vardı ve bazı paraşütler açılmadı" dedi.

Telif hakkı Reuters

Luescher, "Çalışıyoruz ve yeniden deneyeceğiz" diye konuştu.

BM, Deyr ez Zor'da yaklaşık 200 bin sivilin kuşatma altındaki bölgelerde yaşadığını belirtiyor.

TIKLAYIN: SURİYE'DE ATEŞKES KİMLERİ KAPSIYOR?

Suriye'de kuşatma altındaki beş bölgede bulunan yaklaşık 80 bin sivile geçen hafta 100'den fazla kamyonla gıda ve diğer temel ihtiyaçlar ulaştırıldı.

Salı günü de hükümetin kuşatmasındaki iki şehre iki yardım konvoyu gönderildi.

Dünya Gıda Programı, daha önce hava sahasının kullanma izni, sahada dağıtıma ilişkin organizasyon ve yardımın bırakılacağı bölgelerle ilgili sorunlar nedeniyle havadan yardımı değerlendirmiyordu.

İngiltere hükümeti de havadan yardım ulaştırmanın 'yüksek risk taşıdığı ve diğer seçeneklerin başarısız olması halinde son çare olarak' görüldüğünü belirtmişti.

İlgili haberler