Çavuşoğlu: Suudi uçakları 'bugün yarın İncirlik'te'

Telif hakkı DHA

Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri'ne ait F-15 savaş uçaklarının IŞİD'le mücadele için uluslararası koalisyona destek amacıyla yarın Adana'daki İncirlik Hava Üssü'ne konuşlanacağı bildirildi.

Doğan Haber Ajansı'nın (DHA) askeri kaynaklara dayandırdığı habere göre C-130 kargo uçağı ile İncirlik'e iki gündür askeri malzeme sevkediliyordu.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da uçakların Türkiye'ye varışıyla ilgili bir soru üzerine malzeme ve personel girişinin sağlanarak, gerekli keşiflerin yapıldığını söyledi.

Çavuşoğlu, Suudi savaş uçaklarına ilişkin, "Bugün, yarın uçakların gelmesi bekleniyor" dedi.

Telif hakkı AFP

Dışişleri Bakanı hafta başında, Suriye'ye kara operasyonu ihtimaline dair tartışmalarla ilgili de "Gündemimizde Suudi Arabistan'la kara operasyonu yok" açıklaması yapmıştı.

Hürriyet gazetesinin haberine göre de, Suudi heyet inceleme amacıyla İncirlik'e vardı. Haberde, İncirlik'e yarın konuşlandırılması beklenen uçakların 4 adet F-15E (Vurucu Kartal) Strike Eagle olduğu belirtildi.

Diğer yandan Suriye'deki gelişmelerle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Çavuşoğlu, "PYD'nin, YPG'nin amacı belli. Suriye'yi bölüp kendilerine yönetim oluşturmak istiyorlar (…) El Nusra'nın da Daeş'in de niyeti bu. Onlar da tamamen Suriye'yi ele geçiremeyeceklerini biliyorlar" dedi.

Davutoğlu: Suriye'te ateşkes güvenlik tehdidi varsa bağlayıcı olmaz

Başbakan Ahmet Davutoğlu da Suriye'de 27 Şubat'ta yürürlüğe girmesi planlanan ateşkes için, Türkiye'nin güvenliği söz konusu olduğunda 'bağlayıcı olmayacağını' söyledi.

Davutoğlu, YPG'nin de IŞİD ve El Nusra gibi 'terör örgütü' olduğunu ifade edip sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ateşkeste YPG'ye böyle bir terör atfı yok. Bunun olması gerekirdi. Olmadı.''

Telif hakkı AFP

Ama şu bilinsin ki; bu ateşkes Suriye için geçerli bir ateşkestir, Suriye içerisinde çatışan taraflar için. Türkiye'ye herhangi bir taraf tehdit teşkil ettiğinde, Türkiye'nin güvenliği söz konusu olduğunda bu ateşkes bizim için bağlayıcı değildir."

"(…) YPG, PKK unsurları da sakın 'burada ateşkes oldu, nasıl olsa Türkiye bize bir şey yapmaz' diyerek Türkiye'deki terörü destekleyen tutumlarına devam etmesinler. Ateşkes Suriye için geçerli bir ateşkestir. Türkiye'nin alacağı güvenlik tedbirleri konusunda ise karar verecek yer sadece Ankara'dır.teşkes Suriye için geçerli bir ateşkestir. Türkiye'nin alacağı güvenlik tedbirleri konusunda ise karar verecek yer sadece Ankara'dır."

İlgili haberler