Suudi Arabistan jetleri İncirlik üssünde

Telif hakkı AFP

Suudi Arabistan'ın IŞİD'e karşı oluşturulan koalisyona destek amacıyla Adana'daki İncirlik hava üssüne uçaklarını göndermeye başladığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı İbrahim Kalın, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, "DAİŞ'le mücadele kapsamında İncirlik Üssü'nü koalisyon uçaklarına açtık. Bu mücadelenin bir aşaması olarak da Suudi Arabistan uçakları da İncirlik Üssünden kalkarak, DAİŞ hedeflerini vurmak üzere dün itibarıyla, birkaç gün içerisinde de diğerleri tamamlanacak, İncirlik Üssü'ne gelmeye başladılar" dedi.

Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı Müsteşarı Ahmed el-Asiri ise toplamda 4 F-15 tipi savaş uçağının İncirlik üssüne gönderildiğini açıkladı.

Suudi Arabistan ayrıca C-130 Herkül tipi kargo uçakları ve 30 civarında özel kuvvet birliğini İncirlik'te görevlendirdi.

Suudi Arabistan, İncirlik askeri üssünde görev yapacak ilk NATO üyesi olmayan yabancı ülke oldu.

Telif hakkı AP
Image caption ABD, IŞİD'e karşı hava operasyonlarında İncirlik üssünü de kullanıyor.

İncirlik hava üssünü ABD'nin yanı sıra Almanya ve İngiltere de IŞİD'e karşı düzenlenen operasyonlarda kullanıyor.

'Kara operasyonu gündemde değil'

Cumhurbaşkanı Yardımcısı İbrahim Kalın, Suudi Arabistan ile birlikte Suriye'de bir kara operasyonu düzenlenebileceği iddialarını ise yalanladı.

Kalın, "Ne Türk askerinin ne Suud askerinin ne Amerikan askerinin bu manada Suriye topraklarına girmesini gerektiren bir durum yok" dedi.

Ancak Kalın, Suriye'deki muhalif grupların yeteri kadar desteklenmemesi durumunda sadece hava operasyonlarının yeterli olmayacağını da ifade etti.

İlgili haberler