Erdoğan'dan Cerattepe çıkışı: 'Bunlar yavru Geziciler'

Telif hakkı AFP

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ensar Vakfı Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Artvin Cerattepe'de maden çıkarma çalışmalarına karşı düzenlenen protesto gösterilerini Gezi Parkı gösterilerine atıfta bulunarak eleştirdi.

Erdoğan, Cerattepe'deki direniş için "Geziciler neyse, bunlar da yavru Gezicilerdir" dedi.

Artvin'e yaklaşık 4 kilometre mesafedeki Cerattepe'de maden arama ve çıkarma çalışmaları bölge halkının direnişiyle karşılaşmış, protesto gösterileri düzenlenmişti.

Cengiz Holding'e bağlı Eti Bakır'ın maden çıkarma girişiminin yargı kararı çıkana kadar durdurulmasına karar verildi.

Erdoğan Cerattepe'deki direnişle ilgili şunları söyledi:

"Bunlar Rize'de, Giresun'da, Samsun'da bulamadılar çıldırdılar. Görünüşte 3-5 ağacın kesilmesine karşı çıkmak için başlatılan eylemler de öyle bir çevre felaketi yarattılar ki yürüyüşlerde 'Hala anlamıyor musunuz, mesele ağaç değil' diyerek niyetlerini ortaya koydular. Bu provokasyon amaçlarına ulaşmadan hızını kesti."

Telif hakkı AFP
Image caption Cerattepe'de maden çalışmalarını protesto edenler 23 Şubat'ta cep telefonlarının ışıklarıyla eylem yaptı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise, Artvin'de madene karşı çıkan Yeşil Artvin Derneği'nden temsilciler, il belediye başkanı ve siyasi partilerin il başkanlarıyla yaptığı görüşmenin ardından Konya'daki açıklamasında hukuki süreç bitene kadar maden projesinin durdurulması kararı alındığını söylemişti.

Davutoğlu, "Artvin dünyanın en güzel coğrafyalarından birisidir. Her birinin korunması bizim için asli bir görevdir. Zengin maden kaynaklarımızı değerlendirmek de görevimizdir" ifadelerini kullandı.

'Dindar nesil yetiştireceğiz'

Ensar Vakfı Genel Kurulu'nda konuşan Erdoğan, 'dindar nesil yetiştirme' hedefini tekrarladı.

Erdoğan, "Başbakanlığım döneminde bir konuşmamda 'Dindar nesil yetiştireceğiz' dedim, birileri çılgına döndü. Yani 'Bir başbakan böyle konuşmaz' dediler. Niye konuşmayacağımı ben de anlayamadım" dedi ve şöyle devam etti:

"Ben bir Başbakan olarak hedefimi böyle belirlemişim ama bu demek değil ki bu ülkede dinsiz olanlara hizmet vermeyeceğiz. Biz bu ülkede dindarına da hizmetimizi verdik, dinsizine de hizmetimizi verdik. Bize hakaret edenlere de hizmetimizi verdik, orada bir ayrım yok ama hedefimiz dindar nesildir çünkü bir şunu biliyorduk, bitaraf olan bertaraf olur."

Erdoğan ayrıca Güneydoğu illeriyle ilgili de şunları söyledi: "Bütün Güneydoğu'yu gezin, orada rezalet ve pislik görürsünüz. Belediyelerin iş makinalarıyla şehirleri hendeklerle, çukurlarla, baktığınız zaman tiksinecek hale getiren kim, sizsiniz siz. Bırakmak yok. Kentsel dönüşümle buraları ihya edeceğiz. Özgün projelerle dönüşüm yapacağız."

İlgili haberler