Suriye'de ateşkes başladı

Telif hakkı AFP

Suriye'de beş yıldır süren iç savaşta ABD ve Rusya'nın öncülüğünde anlaşmaya varılan ilk geniş çaplı ateşkes Cuma gece yarısı itibariyle yürürlüğe girdi.

BM'nin Suriye temsilcisi Staffan de Mistura, çatışmaların 'yatıştığını' ancak bir ihlâlin soruşturulduğunu söyledi.

Ateşkesin yürürlüğe girmesinden kısa bir süre önce ABD Başkanı Barack Obama, Suriye hükümetine ve müttefiki Rusya'ya "Dünya izliyor olacak" uyarısında bulundu.

Rusya Genelkurmay Başkanlığı sözcüsü Sergey Rudskoy da, anlaşma uyarınca Rusya'nın da Suriye'de 'Yeşil Bölge'deki bombardımanına son verdiğini duyurdu.

Rudskoy, Rossiya 24 televizyon kanalında "Rusya'nın hava kuvvetleri, bize ateşkes talebi gönderen silahlı grupların bulunduğu Yeşil Bölgede bombardımanı durdurmuştur" dedi.

Geçici çatışmasızlık anlaşması Suriye yönetimini ve birçok muhalif grubu kapsıyor.

IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) ve El Kaide’ye bağlı Nusra Cephesi anlaşmanın dışında tutuluyor.

Telif hakkı Reuters

Suriye resmi medyasında yer alan haberlere göre ateşkes için belirlenen süre geçtikten birkaç saat sonra, Hama yakınlarında hükümet kontrolündeki Selimiye'de bomba yüklü bir aracın infilak etmesi sonucu iki kişi öldü. Saldırıyı kimin gerçekleştirdiğine dair henüz bir netlik yok.

BBC'nin Gaziantep'ten bildiren muhabiri Mark Lowen, Cumartesi sabahı ateşkesle beraber çatışmaların da durduğunu aktarıyor.

Londra merkezli muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ateşkes yürürlüğe girdikten sonra Halep'ten silah sesleri geldiğini ancak diğer bölgelerin sakin olduğunu duyurdu.

Barış görüşmeleri 7 Mart'ta devam edecek

BM Suriye temsilcisi de Mistura, 'ateşkesin büyük oranda yürürlükte olması durumunda' barış görüşmelerinin 7 Mart'ta devam edeceğini söyledi ve sürecin baltalama girişimleri olabileceğini belirtti.

Rusya ise hedeflerindeki bölgeleri bombalamaya devam edeceğini duyurdu. Rus jetlerinin Cuma günü muhalif mevzilere yönelik saldırıları yoğunlaştırdığı haberleri geldi.

Telif hakkı Getty

Şam ve Halep'e yönelik saldırılardan da Rusya sorumlu tutuldu ancak Moskova bu iddiaları yalanladı.

Ateşkes, ABD ve Rusya aracılığı ve BM kararı desteğiyle kararlaştırıldı. Cenevre'deki barış görüşmeleri ilerleme sağlanamadan Şubat ayı başında sona ermişti.

Ateşkesle beraber, kuşatma altındaki sivillere yardım ulaştırılması amaçlanıyor.

BM kararında acil yardıma ihtiyacı olan yaklaşık 30 bölge belirlendi. Bu bölgeler arasında Halep'in doğu ve batısındaki kırsal bölgeler ile IŞİD kuşatması altındaki Deyr ez Zor da bulunuyor.

Telif hakkı Reuters
Image caption Ateşkesle beraber Deyr ez Zor'da kuşatma altındaki sivillere yardım gönderilmesi amaçlanıyor.

Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye'nin desteklediği muhalif grup Yüksek Müzakere Komitesi, 100'e yakın muhalif kesimin ateşkese uyacağını söyledi.

Fakat Komite, Suriye hükümeti ve mütteffiklerinin ateşkes anlaşmasını 'terörle mücadele adı altında muhalif gruplara yönelik saldırılar için kullanmaması' uyarısında bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın IŞİD, El Nusra ve BM Güvenlik Konseyi'nin de belirlediği diğer radikal örgütleri hedeflediğini ifade etti.

Suriye’deki iç savaşta bugüne kadar 250 binden fazla kişi öldü.

Milyonlarca Suriyeli yaşadıkları yerlerden ayrılmak zorunda kaldı.

İlgili haberler