IŞİD, PYD kontrolündeki Tel Abyad'a saldırdı

Telif hakkı AFP

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Türkiye sınırına yakın PYD kontrolündeki Tel Abyad'a ve Suluk kentine saldırdı.

YPG sözcüsü Redur Halil ve Türkiye'den güvenlik kaynaklarının Reuters haber ajansına verdiği bilgilere göre saldırı Cumartesi erken saatlerde düzenlendi.

Reuters'a konuşan Halil, YPG'nin 'saldırıyı bastırıp, saldırganları da kuşattığını' söyledi ve bazı saldırganların Cumartesi günü kuzeyde Türkiye sınırından bazılarının da güneyden sızdıklarını ifade etti.

Türkiye'de Akçakale'nin komşusu olan Tel Abyad, 2012 yılında muhaliflerin kontrolüne geçmiş, daha sonra IŞİD'in denetimine girmişti.

YPG güçleri, geçen sene Temmuz ayında ABD öncülüğündeki hava bombardımanının da desteğiyle, Tel Abyad'ın kontrolünü ele geçirdi.

Sınırda güvenlik önlemleri

Telif hakkı DHA

Türk güvenlik kaynakları da saldırının Cumartesi sabah erken saatlerde iki cepheden düzenlendiğini belirtip çatışma ve patlama seslerinin Akçakale'den duyulduğunu ve çatışmanın birkaç saat sürdüğünü söyledi.

Doğan Haber Ajansı'nın (DHA) haberine göre, gece boyu devam eden çatışmalar havanın aydınlanmasıyla sona erdi ve sınır hattında zırhlı araçlarla yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Londra merkezli muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ABD öncülüğündeki koalisyona bağlı uçakların da IŞİD militanlarını Tel Abyad'dan püskürtmek için Cumartesi günü hava bombardımanı düzenlediğini duyurdu.

Suriye'de ABD ve Rusya'nın öncülüğünce varılan ve Cuma gece yarısından itibaren yürürlüğe giren ateşkes anlaşması IŞİD ve El Kaide'ye bağlı El Nusra Cephesi'ni kapsamıyor.

İlgili haberler