BBC'nin 'hayata yeniden dönen' muhabirleri kulüp kurdu

BBC'nin saldırıya uğrayan, inme ya da kanser geçiren dört ünlü muhabiri "Survivors Club" adı altında bir araya geldi.

Güvenlik muhabiri Frank Gardner, siyasi haberler editörü Andrew Marr, eski siyasi haberler editörü Nick Robinson ve haber spikeri George Alagiah öğle yemeğinde buluştu.

Buluşma fikrini ortaya atan Andrew Marr, kimsenin hastalıklarından söz etmemesi kuralını getirdiklerini belirterek "Bahseden kişi hesabı ödeyecekti. Ama herkes biraz bahsetti, bu yüzden hesabı dördümüz paylaşttık" dedi.

Gazetecilerin fotoğrafları sosyal medyada binlerce kişi tarafından paylaşıldı.

BBC güvenlik muhabiri Frank Gardner, 2004'te Suudi Arabistan'da vuruldu. Saldırıda kameraman Simon Cumbers hayatını kaybederken vücüduna altı kurşun isabet eden Gardner'ın şimdi belden aşağısı tutmuyor.

BBC siyasi haberler editörü Andrew Marr, Ocak 2013'te ağır bir inme geçirdi. Vücudunun sol tarafını hareket ettirme güçlüğü çeken Marr, Eylül 2013'te BBC'deki programına geri döndü.

BBC'nin eski siyasi haberler editörü Nick Robinson, Marr'ın halefiydi. Akciğer kanseri olan Robinson, tedavisinden sonra programlarına yeniden başladı.

BBC sunucusu ve muhabiri George Alagiah'ya Nisan 2014'te bağırsak kanseri teşhisi kondu. Alagiah da tedavisinden sonra ekranlara döndü.