Muhalefet liderine 'çocuk satın alma' suçlaması

Telif hakkı SEL

İtalya’da eşcinsel olduğunu açıklayan ilk politikacılardan biri olan, muhalefetteki Sol, Ekoloji ve Özgürlük Partisi (SEL) lideri Nichi Vendola, uzun süredir birlikte olduğu partneriyle birlikte taşıyıcı anne aracılığıyla çocuk sahibi oldu.

Eşcinsel çiftlere yasal statü veren yasa tasarısı, yıllardır süren tartışmaların ardından geçen hafta içinde Senato’dan onay almıştı.

Ancak eşcinsel çiftlerin çocuk evlat edinmesini sağlayacak madde, muhafazakar kesimlerin itirazları üzerine yasa tasarısından çıkarılmıştı.

Şimdi bir siyasi liderin İtalya'da yasak olan bu yöntemle çocuk sahibi olması ve Vendola’nın babalık haklarının kendi ülkesinde tanınıp tanınmayacağı tartışılıyor.

İtalyan basınındaki haberlere göre 57 yaşındaki Vendola ile 38 yaşındaki Kanadalı eşi Ed Testa, ABD’deki taşıyıcı annenin dün California’da yaptığı doğumla bir erkek çocuk sahibi oldu.

Bebeğin biyolojik babasının Ed Testa olduğu bilgisi de basında yer aldı.

Vendola-Testa çiftinin ABD’de resmi olarak bebeğin ebeveynleri olarak kayıt yaptırması, ardından da bu kaydın İtalya tarafından da tanınmasını sağlamak için mücadele etmesi bekleniyor.

Ancak İtalya’da halen yasalar, eşcinsel çiftlerin birbirlerinin çocuklarını evlat edinmesine izin vermiyor.

Evlat edinme hakkı

Senato’dan hafta içinde geçen ve yakında Temsilciler Meclisi’nde de onaylanarak yasalaşması beklenen tasarıdan, “evlat edinme hakkı” itirazlar üzerine çıkarılmıştı.

İtalya halen bu yasa tasarısını tartışırken Vendola-Testa çiftinin bebek sahibi olduğu haberi en önemli gündem madderlerinden biri haline geldi. Twitter’da da “Vendola” en çok konuşulan 10 konudan biri oldu.

Sosyal medya kullanıcıları ağırlıkla Vendola’yı tebrik ederken, kimileri ise siyasetçiyi “para karşılığı çocuk satın almakla” suçladı.

Twitter’da “Çocuklar satın alınamaz”, “Ne zamandır insan ticareti yasal oldu?” gibi tepkilere karşılık, “En azından onların bebeği istendiği için dünyaya geldi”, “Herkese eşit haklar” gibi destek mesajları da yazıldı.

Bir Twitter kullanıcısı da Vendola’yı eleştirenlere, "Vendola'yı suçlayanlar, seks işçileriyle birlikte olan Berlusconi'ye 20 yıl boyunca oy verdi" diye tepki gösterdi.

İlgili haberler