IŞİD'in Bağdat'taki pazar yeri saldırısında ölü sayısı 73'e çıktı

Telif hakkı Reuters

Pazar günü Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Bağdat'ta gerçekleştirdiği bombalı saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 73'e yükseldi.

Başkentin doğusundaki bir pazar yeri yakınlarında gerçekleşen saldırı sonrası yapılan ilk açıklamalarda ölü sayısı 31 olarak verilmişti.

Iraklı yetkililer, 112 kişinin hastanelerdeki tedavisinin de devam ettiğini söyledi.

Pazar günkü saldırıların ardından 5 kişinin ise hala kayıp olduğu ifade ediliyor.

Bağdat'ın Şii Sadr Şehri bölümünde gerçekleşen intihar saldırılarını IŞİD üstlenmiş ve benzer eylemlerin devam edeceğini söylemişti.

Irak'ın kuzeyinde hakimiyeti bulunan IŞİD, daha önce de Şii nüfusun yaşadığı yerlerde saldırılar düzenlemişti.

Sadr Şehri'nde düzenlenen saldırıda önce bir patlamanın meydana geldiği, insanlar patlamadan kaçmaya çalışırken kaçtıkları noktada ikinci bir patlamanın yaşandığı belirtiliyor.

Ebu Garib saldırısı

Yine Pazar günü IŞİD militanları Bağdat'ın batısındaki Ebu Garib bölgesine bir saldırı düzenlemiş, ancak bu saldırı güvenlik güçleri tarafından geri püskürtülmüştü.

Reuters haber ajansına bilgi veren Iraklı güvenlik güçleri IŞİD saldırısında 12 askerin hayatını kaybettiğini, 20 IŞİD militanının da öldürüldüğünü söyledi.

Irak ordusu son aylarda başta Ramadi olmak üzere ülkenin en büyük vilayeti olan Anbar'da IŞİD'e karşı ilerleme kaydetmiş durumda.

Örgütün Irak'ta kontrol ettiği en büyük kent olan Musul'a yönelik harekatın da yakında başlatılabileceği ifade ediliyor.

İlgili haberler