Merkel: Yunanistan'da mülteci kaosuna izin veremeyiz

Telif hakkı AFP

Almanya Başbakanı Angela Merkel, mülteci krizi konusunda Yunanistan'ın tek başına bırakılıp kaosa sürüklenmesine Avrupa Birliği (AB) olarak izin veremeyeceklerini söyledi.

Mültecilerin Yunanistan üzerinden diğer AB ülkelerine geçişi nedeniyle bazı Balkan ülkeleri ile Avusturya, doğu sınırlarında kısıtlamalar yapma kararı almıştı.

ARD televizyon kanalına konuşan Merkel ise Yunanistan'la yaşanan borç krizi dönemini hatırlatarak, "Geçen yıl tüm AB ülkeleri, Yunanistan'ı Euro Bölgesi'nde tutmak için onca çaba harcandı. O savaşı Yunanistan'ın mülteci krizi karşısında çökmesi için mi verdik?" diye sordu.

Mülteciler için açık kapı politikasını savunmaya devam eden Merkel, "B planımız yok. Mülteci kotaları reddedilse de açık kapı politikası devam edecek" dedi.

Mülteci krizi, Avusturya ile Yunanistan arasında diplomatik krize yol açmıştı.

Avusturya'nın Atina yönetimini yeterince tedbir almamakla suçlaması üzerine Yunanistan, Viyana büyükelçisini geçen hafta geri çekmişti.

Mülteci kotaları konusunda anlaşma yok

Avrupa Komisyonu'nun Türkiye ile vardığı eylem planı anlaşması kapsamında, AB üyesi ülkelerin her yıl Türkiye'den belli sayıda mülteci alıp, üye ülkeler arasında belirlenen kotalara göre dağıtması öngörülüyor.

Ancak anlaşmanın yürürlüğe girmesi için AB üyesi ülkelerce kabul edilmesi gerekiyor.

7 Mart'ta Türkiye'nin de katılacağı bir AB zirvesinde mülteci kotaları teklifinin görüşülmesi planlanıyor.

Ancak zirve öncesinde Macaristan'dan teklif için referandum çıkışı gelmişti.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, mülteci kotaları planını, AB zirvesinde onaylansa dahi halk oylamasına sunacağını söyledi.

İlgili haberler