Varufakis İngiltere İşçi Partisi'ne danışmanlık yapıyor

Telif hakkı AFP

İngiltere'de muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn, Yunanistan'ın eski Maliye Bakanı Varufakis'in kendilerine ekonomi danışmanlığı yaptığını açıkladı.

Yaşadığı bölgenin yerel gazetesi olan Islington Tribune'a konuşan Corbyn, Varufakis'in İşçi Partisi'ne "belirli ölçüde" yardım ettiğini belirtti.

Corbyn Varufakis'in AB ve IMF ile müzakerelerdeki deneyimlerini överek, "Varufakis Avrupa Merkez Bankası, Avrupa Birliği ve IMF ile müzakerelerde bulunmuş, ilgi çekici biri. Yunanistan'a yapılan muamele korkunç. Onlara elimizi uzatmamız gerektiğini düşünüyorum" dedi.

İşçi Partisi'nden üst düzey yetkililer Varufakis'in bu rolünün "resmi danışmanlık" olmadığını ve partinin ekonomi danışma kurulunda bulunmadığını belirtti.

Varufakis geçen yıl BBC'ye yaptığı açıklamada İşçi Partisi içindeki Corbyn'cilerle görüştüğünü açıklamıştı.

Varufakis "Corbyn, 60'ların Harold Wilson (İngiltere'nin 1964-1970 ve 1974-1976 yıllarındaki İşçi Partili Başbakanı) stratejisini canlandırmalı ve teknoloji odaklı yatırım programlarıyla İşçi Partisi'nin değerlerini yeniden oluşturmalı" demişti.

Yanis Varufakis, Euro bölgesindeki bazı ülkelerin talebi üzerine ve Başbakan Aleksis Tripras, "Yunanistan'ın bir anlaşmaya varması için yararlı olacağını düşündüğü için", Temmuz 2015'te Maliye Bakanlığı görevinden istifa etmişti.

Geçen yaz patlak veren Yunanistan borç krizi sırasında Varufakis taviz vermeyen tavrı ve kurtarma paketlerine karşı duruşuyla, Avrupalı yetkililere zor zamanlar yaşatmıştı.

İlgili haberler