Zaman gazetesine kayyum atandı

Telif hakkı AFP

İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine Zaman gazetesine kayyum atanmasına karar verdi.

Ajanslar, kayyumların yönetimi devralmak üzere polis eşliğinde gazeteye gittiğini bildiriyor.

Gülen Hareketi'nin ilk yayın organlarından biri olan Zaman gazetesi, daha sonra grubun en büyük gazetesi haline gelmişti.

Anadolu Ajansı, "gazetenin bağlı bulunduğu Feza Gazetecilik A.Ş.'ye Sezai Şengönül, Avukat Tahsin Kaplan ve Avukat Metin İlhan, kayyum olarak atandığının öğrenildiğini" bildirdi.

Gelişmeyi protesto edenler Zaman gazetesinin Yenibosna'daki merkezi önünde bir gösteri düzenliyor.

Göstericiler sık sık, "Özgür basın susturulamaz" sloganı atıyor.

Gazetenin bahçesindeki giriş kapısı zincirlenmiş durumda.

Twitter'da "ZamanGazetesi'ne" etiketi, en popüler etiketler sıralamasında birinci sıraya oturdu.

Bilici: Özgür basın asla susmayacak

Zaman gazetesi Genel Yayın Müdürü Abdülhamit Bilici, gün içinde göstericilere hitaben bir konuşma yaptı.

Bilici, "Türkiye demokrasiden asla dönmeyecek, özgür medya asla susmayacak" dedi.

İlerleyen saatlerde BBC Türkçe'ye konuşan Bilici, gazetenin değiştirilmesi durumunda okurun gazeteyi almayacağını söylüyor:

"Bu bizim dördüncü olmuş oluyor. Kurumda çalışanlar, aileleri sinirleri tahribat yaşamış durumda. Epey bir yorgunluk var.

"Bu çok büyük bir kayıp. Bu birikim bir yere gitmeli. Gelecek yönetim farklı bir şey çıkarırsa bu okur bu gazeteyi almaz. Kayyımla birlikte buradaki gazeteciler işlerini kaybederse başka yerlerde gazetecilik faaliyetini yürütür.

"Daha sonra hukuk geri döndüğünde kaldığı yerden devam eder."

BBC Türkçe'ye konuşan Today's Zaman Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş ise, atamayı keyfilik olarak yorumluyor:

"Bize kayyım atama kararında atfetmedikleri suç yok. Hukuka, anayasaya, cumhuriyet değerlerine bir saldırı olarak değerlendiriyoruz. Memlekette hukuk kalmayınca bir öngörülebilirlik olmuyor. Keyfilik oluyor. Yapmazlar dişebileceğimiz bir ortam yoktu. Yaptılar."

Uluslararası Af Örgütü'nden tepki

Uluslararası Af Örgütü kayyum kararına tepki gösterdi.

Örgüt açıklamasında, "Bugünün hükümeti, Zaman gazetesine el koyarak, muhalif basına yönelik can sıkıcı saldırılarının son perdesini de ortaya koydu" ifadelerine yer verdi.

Telif hakkı RENGIN ARSLAN
Image caption Abdülhamit Bilici

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) de bir açıklama yayımlayarak gazeteye kayyum atanmasına tepki gösterdi.

TGC'nin açıklamasında, 'kayyum atamalarının gazeteleri yok etmek için kullanıldığı' belirtildi:

"Gözaltılar, tutuklamalar, internet erişiminin engellenmesi ve ağır para cezalarıyla basını susturan zihniyet, şimdi de kayyumlar eliyle gazete ve televizyonların içini boşaltıp yok ediyor. Basın sektöründe işsiz gazetecilerin sayısı da her gün biraz daha artıyor. Halkın haber almadaki çeşitlilik kanalları hızla tüketiliyor.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da kayyum kararına tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu, "Cumhurbaşkanlığı makamının ve AKP Hükümeti'nin ihtiraslarına ve beklentilerine hizmet etmek amacıyla yargı organlarının bir kısmının aldığı kayyum kararı, medya özgürlüğüne yönelik hukuki bir ihlaldir" dedi.

Fuat Avni hesabından paylaşılmıştı

Twitter'da Perşembe akşamı Fuat Avni hesabından paylaşılan mesajlarda gazeteye kayyum atanması için talimat verildiği belirtilmişti.

Mesajlarda, "el koyma işlemi esnasında karşı koyma olursa, polise bunu sert bir şekilde bastırması söyleneceği de" iddia edilmişti.

Zaman gazetesi günün erken saatlerinde, kayyum atanma ihtimaline karşı bir basın açıklaması yayımlaşmıştı.

Telif hakkı RENGIN ARSLAN

"Paralel Yapı'ya mali kaynak sağlama" suçlamasıyla yönetimine geçen yıl el konularak kayyum atanan İpek Grubu'na ait Kanaltürk, Bugün TV, Bugün Gazetesi, Millet Gazetesi ve Kanaltürk Radyo bu hafta kapatılmıştı.