Süper Salı seçimleri: ABD başkanlık yarışı kritik dönemeçte

Telif hakkı Getty

ABD'de 11 eyalette Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Parti'nin milyonlarca üyesi başkan adaylarını belirlemek için sandık başındaydı.

"Süper Salı" olarak bilinen seçimler, başkanlık yarışının en kritik dönemeçlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Süper Salı neden Süper Salı?
Telif hakkı Getty
Image caption Kamuoyu yoklamaları 11 eyaletin neredeyse tamamında Donald Trump'a şans veriyor.

'Süper Salı'da kimi isimler partisinin başkan adaylığı için favori isim haline gelebilir. Kimi adaylarınsa seçim maratonunda havlu atması muhtemel.

Sandık çıkış anketlerine göre Hillary Clinton, Georgia ve Virginia eyaletlerindeki yarışta Demokrat oyların çoğunu alarak Bernie Sanders'ın önüne geçti.

Telif hakkı Reuters

Sanders ise, memleketi Vermont'ta kazanan isim oldu.

Cumhuriyetçilerden de Donald Trump Georgia eyaletini kazandı.

Gafları ve inandıklarıyla 10 başlıkta Donald Trump
Telif hakkı Getty
Image caption Hillary Clinton hafta sonunda Güney Carolina'da yakaladığı ivmeyi korumayı amaçlıyor.

Cumhuriyetçi Parti'de Donald Trump, Demokrat Parti'de ise Hillary Clinton önde.

Sandık çıkış anketlerine göre Trump ve John Kasich, Vermont'ta Cumhuriyetçi aday adayları arasında öne çıkan iki isim. Virginia da ise Marco Rubio ve Trump başa baş gidiyor.

Telif hakkı AP
Image caption Cumhuriyetçi Parti'nin aday adaylarından Ted Cruz 'Trump'ı aday olarak görmek ve bu seçimi Clinton'a vermek istemiyorsanız, yanımda olun' dedi.

Ted Cruz, Marco Rubio, John Kasich ve Ben Carson'a karşı yarışan milyarder iş adamı Donald Trump dört eyaletten üçünü kazandı.

Hillary Clinton da dört eyaletin üçünde rakibi Bernie Sanders'ı geride bıraktı.

Cumhuriyetçi Parti'de toplamda 11 eyalette seçim var. Alabama, Arkansas, Georgia, Massachusetts, Oklahoma, Tennessee, Texas, Vermont ve Virginia'da ön seçimler yapılıyor.

Alaska ve Minnesota'da ise parti grubu seçimleri var.

Telif hakkı Getty
Image caption Demokrat Parti'nin diğer aday adayı Bernie Sanders, katılımın düşük olması halinde istediği sonucu alamayabileceğini söyledi.
Telif hakkı Getty

Demokrat Parti de 11 eyalette seçim yapıyor.

Yükselişteki 'demokratik sosyalist' Bernie Sanders

Alabama, Arkansas, Georgia, Massachusetts, Oklahoma, Tennessee, Texas, Vermont ve Virginia'da, partinin başkan adayını belirlemek için oy kullanılıyor. Colorado, Minnesota ve ABD Samoa'sında parti grubu seçimleri yapılıyor.

Ayrıca yurt dışında yaşayan Demokratlar da ön seçimlere katılıyor.

Delege yarışı

Telif hakkı Reuters
Image caption Cumhuriyetçi Parti'nin aday adaylarından Marc Rubio, Süper Salı'yla yarışta kalabilmeyi hedefliyor.

Cumhuriyetçi Parti'de toplamda 595 delege, ya da toplam delege sayısının yüzde 25'inin kimi destekleyeceği bu seçim sonunda netleşecek. Cumhuriyetçi adayların partinin başkan adaylığını garantileyebilmesi için 1.237 delegenin desteğine ihtiyacı var.

Demokrat Parti aday adayları Hillary Clinton ve Bernie Sanders partinin başkan adayı olabilmek için 2.383 delegenin desteğini alması gerekiyor.

Demokratlar Süper Salı seçimlerini 1.004 delege için yapıyor.

Demokratların bir farkı 'süper delege' olarak bilinen ve üst düzey partililerden oluşan delegeler. Şu ana kadar süper delegelerin büyük bölümü Clinton'a desteğini açıkladı. Ancak Süper Salı'dan çıkacak sonuçlar, delegelerin tercihini de etkileyebilir.

İlgili haberler