AYM Başkanı Arslan: Kararlarımız herkesi bağlar

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Can Dündar, Erdem Gül'ün bireysel başvuruları sonucu verdikleri 'hak ihlali' kararını eleştirenlere yanıt verirken, 'yüksek mahkemenin kararlarının herkesi bağlayacağını' belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, karara tepki gösterirken, ''Ben Anayasa Mahkemesi'nin vermiş olduğu karara sadece sessiz kalırım o kadar ama onu kabul etmek durumunda değilim. Karara uymuyorum, saygı da duymuyorum" demişti.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da Can Dündar ve Erdem Gül ile ilgili olarak Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) geçen hafta verdiği ve iki gazetecinin tahliyesinin yolunu açan kararının Anayasa'ya aykırı olduğunu söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bozdağ da Cumhurbaşkanı'nın AYM kararlarını eleştirmesini demokratik bir hak olarak niteledi ve kararın kendisinin Anayasa'ya aykırı olduğunu savundu.

Telif hakkı AP

Bozdağ, "Sayın Cumhurbaşkanı, Anayasa ve yasa ihlali olduğu açık olan bir karar hakkında Anayasa ve Türkiye'nin taraf olduğu insan hakları sözleşmelerine göre hareket etmesi gereken mahkemenin anayasa ihlali yaptığına inandığını ve o nedenle böyle bir açıklama yaptığını zaten ifade etti" dedi.

Telif hakkı Getty

"Kararlarımızı hatırlayanlar değişse de biz hep buradaydık"

Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru Sisteminin Desteklenmesi Konferansı'nda konuşan AYM Başkanı Zühtü Arslan ise AYM'nin verdiği kararların herkesi bağladığını vurguladı.

Arslan, "Anayasa Mahkemesi'nin, Anayasa'nın ve kanunların kendisine verdiği yetkileri kullanarak verdiği kararlar, herkesi ve her kurumu bağlamaktadır. Bu bir Anayasa kuralıdır" dedi.

Açıklandığı günden beri tartışmalara yol açan kararın ardından yaptığı bu ilk açıklamada, "Kınayanın kınaması da övenin övgüsü de Anayasa Mahkemesi'ni etkilemez" diyen Arslan, "Biz işimizi yapıyoruz. Bireysel başvuruda, başvurucunun kimliğine de bakmıyoruz" diye ekledi.

Arslan konuşmasında şunları söyledi: "Verdiğimiz kararları doğal olarak bazıları beğeniyor, bazıları da beğenmiyor. Dahası bugün alkışlayanlar yarın tabiri yerindeyse lanetleyebiliyor. Hatta bazen aynı kişiler, verilen kararlardan bir kısmını alkışlıyor, ancak aradan bir gün geçmeden aynı hakimlerin verdiği kimi kararlar için de 'skandal' diyebiliyor. Kısacası Ankara'daki varlığımızı hatırlayanlar, kararlara göre değişebiliyor. Şu kadarını ifade edeyim ki verdiğimiz kararlara göre varlığımızı hatırlayanlar değişse de biz hep buradaydık ve burada olmaya devam edeceğiz."

Telif hakkı AFP

Anayasa Mahkemesi geçen, Suriye'deki iç savaşa silah taşıdıkları öne sürülen MİT tırlarına ilişkin haberleri nedeniyle 'casusluk iddiasıyla' tutuklanan Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül hakkında yürütülen soruşturmada 'hak ihlali' yaşandığına hükmetti.

Böylece Kasım ayından bu yana tutuklu olan iki gazeteci Silivri Cezaevi'nden tahliye edildi.

İlgili haberler