AB mülteciler için 700 milyon euroluk yeni yardım fonu kuruyor

Telif hakkı Getty

Avrupa Birliği (AB) Yunanistan'a gelen mültecilere yardım için 700 milyon euroluk yeni bir acil yardım fonu oluşturmaya hazırlanıyor.

Hazırlanan yeni düzenleme kapsamında AB dışarısında kullanılan yardım fonlarının üye ülkeler içerisinde de kullanımına izin verilmesi öngörülüyor.

Dün Birlkeşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Makedonya - Yunanistan sınırında biriken binlerce mültecinin insani krize dönüşebileceği uyarısını yapmıi ve AB'den acilen tedbir almasını istemişti.

Avrupa Komisyonu'nun hazırladığı düzenleme kapsamında Brüksel, AB üyesi ülkeler içerisinde yardımların dağıtılması için BM ile birlikte çalışacak.

Plan kapsamında bu yıl için 300 milyon euronun AB içerisindeki yardım programlarına harcanması öngörülüyor. Toplamda fona ayrılan bütçe ise gelecek 3 yıl için 700 milyon euro.

BBC'nin Avrupa muhabiri Chris Morris, bu fonun kısa süre içerisinde hayata geçirilmesi durumunda dahi AB'nin kıtaya gelen mülteci sayısını azltmak için çalışmaya devam edeceğini ifade ediyor ve Türkiye'yle üzerinde anlaşılan eylem planına dikkat çekiyor.

Yunanistan Brüksel'den mülteciler konusunda maddi yardım talep etmiş ve ülkeye gelen 100 bin sığınmacı için 500 milyon euroluk ödenek talep etmişti.

Yunanistan'da yaşayan 24 bin civarında mültecinin barınağa ihtiyacı bulunuyor. Makedonya sınırında bekletilen 8 bin civarında mültecinin durumunun ise kötüleştiği ifade ediliyor.

Almanya'ya gitmek isteyen mülteciler, Makedonya'nın sınır geçişlerine izin vermemesi üzerine sınırda beklemeye başlamışlardı.

Her ne kadar geçişlere izin verilmese de Yunanistan - Makedonya sınırındaki Idomeni sınır kapısına binlerce kişinin daha yürüdüğü belirtiliyor.

İlgili haberler