Milano'da Müslümanlara 'kadına saygı' kursu

Telif hakkı b

İtalya'nın Milano kentinde Müslümanlara yönelik "kadına saygı" kursları düzenlenmeye başlıyor.

Milano, Monza ve Brianza İslam Dernekleri Koordinasyonu (Caim) tarafından organize edilen kurslarla, kentteki Müslüman cemaate "cinsiyet eşitliği" ve "duygusal yaşam" gibi başlıklarda eğitim verilecek.

Organizatörler, bu kurslarla başta Müslüman erkekler olmak üzere, evlenmeye hazırlanan çiftler ve imamların da hedef alındıgını belirtiyor.

Kampanya kapsamında cuma namazları sırasında verilecek vaazlarda da kadına saygı temasının işlenmesi planlanıyor.

Cinsiyet eştliği kurslarının da içinde yer aldığı proje kapsamında, kadına şiddete karşı bir reklam kampanyası da başlatıldı.

Kimisi başörtülü kadınların ve bir imamın da görüldüğü tanıtım videosunda, aralarında Arapça ve İtalyanca'nın da yer aldığı çeşitli dillerde "Aşk saygıdır", "Seni dövüyorsa sevmiyor demektir" gibi mesajlar veriliyor.

'Önyargıları kırmak istiyoruz'

Videodaki imam da "İslam'ın kadına karşı şiddete izin verdiğini söylüyorlarsa, yalan söylüyorlar. Tek gerçek senin özgürlüğündür" diyor.

Kampanyanın resmi sunumu, 5 Mart'ta belediye binasında, belediye meclisi üyelerinin de katılımıyla yapılacak.

La Repubblica gazetesi, "İtalya'da Müslüman kadınların aile içi şiddet ve ayrımcılığa karşı korunması için bugüne kadar düzenlenen ilk kampanya" olarak tanımladığı projeyi "Milano'da imamlar kadına saygı dersinde" başlığıyla duyurdu.

Gazeteye konuşan Cami Sözcüsü Davide Piccardo, "Böyle projelerle İslam hakkındaki önyargıları kırmak istiyoruz. Gerçek İslam, barış ve saygı dinidir" dedi ve genç nesillerın bu fikri yaymak için mücadele etmesi gerektiğini söyledi.

La Repubblica, kampanyanın özellikle ikinci nesilden genç Müslüman kadınlar tarafından desteklendiğini vurguladı.

İlgili haberler