Süper Salı: Başkan adaylığı yarışında Clinton ve Trump öne çıktı

Telif hakkı AFP y Reuters

ABD'de başkanlık yarışı için kritik öneme sahip 'Süper Salı' seçimlerinde Demokrat Parti'den Hillary Clinton, Cumhuriyetçi Parti'den de Donald Trump'ın ismi öne çıktı.

ABD'nin 11 eyaletinde Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Parti üyeleri sandıkta ABD Başkanlığı için yarışmasını istedikleri adayları oyladı.

Alabama, Georgia, Tennessee ve Virginia eyaletleri hem Clinton'ın hem de Trump'ın sandıktan birinci çıktığı eyaletler arasında. Demokrat Bernie Sanders da dört eyaleti kazandı.

Cumhuriyetçi Trump, Texas ve Oklahoma'yı rakibi Ted Cruz'a kaptırdı. Marc Rubio da Minnesota'yı kazandı.

Geçmişte Süper Salı pek çok başkan aday adayının yarıştaki kaderini belirleyen gün olmuştu.

Telif hakkı Getty Images

Adayların belirlenme süreci tamamlandığında, ABD halkı başkanını seçmek için 8 Kasım'da sandığa gidecek.

Demokrat Parti'den aday adayı Clinton, Arkansas ve Texas'ta da rakiplerine üstünlük sağlarken Trump da Massachussetts'te birinci çıktı.

Telif hakkı Getty

Clinton'ın rakibi Bernie Sanders da Oklahoma, memleketi Vermont, Colorado ve Minnesota'yı kazandı.

Trump: Ben birleştiriciyim

Florida'da basın açıklaması yapan Trump, 'Cumhuriyetçi Parti'yi genişlettiğini' söyledi ve kendisini "birleştirici" olarak tanımladı.

Trump, başkanlık seçimlerinde 'Clinton'a karşı yarışmayı dört gözle beklediğini' söyledi.

Cumhuriyetçi Parti'de Trump'ın rakipleri Ted Cruz, Marco Rubio, John Kasich ve Ben Carson.

Telif hakkı Reuters

Alabama, Arkansas, Georgia, Massachusetts, Oklahoma, Tennessee, Texas, Vermont ve Virginia'da partinin başkan adaylarını belirlemek için oy kullanılırken, Colorado, Minnesota ve ABD Samoası'nda parti grubu seçimleri yapıldı.

Cumhuriyetçi Parti'de toplamda 595 delege ya da toplamda delege sayısının yüzde 25'inin kimi destekleyeceği bu seçim sonunda belli olacak. Cumhuriyetçi adayların partinin başkan adaylığını garantileyebilmesi için 1237 delegenin desteğine ihtiyacı var.

Demokrat Parti adayları Hillary Clinton ve Bernie Sanders'ın aday gösterilebilmesi için de 2383 delegenin oyunu almalı.

Geçmişte Süper Salı, adayların başkanlık yarışındaki geleceklerini tayin etmişti.

Telif hakkı Getty

Cumhuriyetçi Mitt Romney, 2012'de Süper Salı'da aldığı zaferle Cumhuriyetçi başkan adayı olarak Barack Obama'nın karşısına çıktı.

Ancak bu yıl tablo biraz daha karışık. Zira Süper Salı'da oy kullanacak eyaletlerde kazanan isim, tüm delegeleri almıyor.

Delegeler oy oranına göre dağıtılıyor.

Cumhuriyetçi adaylar Marco Rubio ve John Kasich için 15 Mart'ta yapılacak olan ve kazananın tüm delegeleri aldığı Florida ve Ohio seçimleri kritik.

İlgili haberler