ABD'de önseçim sonrası Google trendi: Kanada'ya nasıl taşınırım?

Telif hakkı AP
Image caption Ön seçim kampanyaları sık sık renkli görüntülere sahne oluyor.

ABD'de siyasi partilerin başkan adaylarının yarıştığı Süper Salı'yı izleyen Çarşamba günü ön seçim sonuçlarının açıklanacağı ne kadar kesinse, sonuca tepki olarak Google'da 'Kanada'ya nasıl taşınırım' diye arama yapanlar olacağı da o kadar kesindi.

Bu kez de bu eğilime dikkat çeken Google'un veri editörü Simon Rogers'ın attığı tweet oldu.

Rogers, dört saat içinde ABD'den 'Kanada'ya nasıl taşınırım' diye arama yapanların sayısında yüzde 350 artış olduğunu yazdı.

Telif hakkı Other

Kanada'ya taşınma arzusunun tavan yaptığı saat ise Rogers tweet attıktan 20 dakika kadar sonra GMT ile 05:32'da oldu.

Google verilerinde yapılan inceleme o saate kadar aramaların belli bir düzeye ulaştığını, tweet'ten sonra ise tekrar arttığını gösterdi

Telif hakkı Other

Toronto belediye meclisi üyesi Norm Kelly'nin Kanada Göçmen Bürosu'nun internet sayfasına link verdiği tweet'i paylaşanların sayısı 32 bini aşınca, sadece Google'da değil, sosyal medyada da bu konuya ilgi olduğu görüldü.

"Kanada'ya göç başvurusunda bulun" linkini Twitter'dan paylaşanların sayısı ise son 24 saat içinde büyük bir artışla 29 bini aştı.

Bazı misafirperver Kanadalılar, kalbi kırık göçmenlere evlerini açabileceklerini yazdılar.

Telif hakkı Other
Image caption "Kanepem var. Küçük biri de dolabımda kalabilir" diyor bu Twitter kullanıcısı.

Bazıları ise ön seçim sonuçları için değilse bile Quebec bölgesinin ulusal yemeği poutine için taşınmaya değeceğini öne sürdü.

Poutine ne diye merak ederseniz, işte böyle bir yemek:

Telif hakkı Other
Image caption Kızarmış patates üzerine peynir ve et suyundan yapılan sos dökülerek hazırlanan poutine, Kanada'nın en sevilen yemeklerinden.

Amerikalıların Kanada'ya taşınma arzusunu en çok alevlendiren siyasi olay, George W. Bush'un 2004'te ikinci kez başkanlığa seçilmesi olmuş, Kanada Göçmen Bürosu o dönemde internet sayfasına olan ilginin altı kat arttığını bildirmişti.

Kanada'ya taşınma konusuna son 24 saat içinde en çok ilgi gösteren yer ise, hem Hillary Clinton'ın hem de Donald Trump'ın ön seçimleri kazandığı Massachusetts oldu.

Peki gerçekten de Kanada'ya taşınan olacak mı? Eğilimlere bakılırsa, her başkan seçiminde göç arzusu artıyor.

George W. Bush'unkine yaklaşamasa da Barack Obama seçildiğinde de Kanada'ya gideceğini söyleyenler olmuştu.

2000 yılında George W. Bush ilk kez aday olduğunda seçilirse ülkeyi terkedeceğini söyleyen Amerikalıların belki de en ünlüsü ise aktör Alec Baldwin'di.

Ancak Bush 2004'te tekrar seçilmesine rağmen Baldwin'in ABD'den ayrıldığını gösteren bir belirti yok.