ARŞİV ODASI: Behice Boran, 1983

ARŞİV ODASI: Behice Boran, 1983 - Programı izlemek için tıklayın

Bu hafta Arşiv Odası’nda Türkiye'de sosyalist hareketin öncü ve en önemli isimlerinden, akademisyen Behice Boran var.

1962’de Türkiye İşçi Partisi’ne üye olan, 1965 seçimlerinde Urfa’dan milletvekili seçilen ve 1970 yılında Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı olan Behice Boran, 1980 askerî darbesinin ardından yurt dışına çıkmak zorunda kaldı.

Avrupa’da yaşadığı sürgün hayatı sırasında da siyasetten kopmayan Boran, ölümünden sadece üç gün önce, 7 Eylül 1987’de, Türkiye İşçi Partisi ile Türkiye Komünist Partisi’nin birleşme kararı aldığını açıkladı.

1983 yılında, Almanya’da BBC Türkçe’den Nuri Çolakoğlu’na bir mülakat veren Boran, Türkiye’de siyaseti, 1982 Anayasası’nı ve demokrasiye geçiş sürecini değerlendiriyor.

ARŞİV ODASI'NIN YOUTUBE SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

ARŞİV ODASI

Yapımcılığını Cenk Erdil ve Aylin Yazan'ın ortaklaşa üstlendiği programın ilk bölümü, BBC Türkçe Servisi'nin 75. kuruluş yıldönümü olan 20 Kasım'da, 1976 yılından bir Zeki Müren söyleşisi ile başlamıştı.

2011 yılında radyo yayınlarına son veren BBC Türkçe, bu programda siyasetçilerin, gazetecilerin, sanatçıların, akademisyenlerin; bazıları hayatını kaybetmiş, bazıları geçen yıllarla unutulan, bazıları ise daha da ünlenen isimlerin seslerini, arşivin raflarından çıkarıyor ve dijital platformda yeniden yayımlıyor.

O yılları hatırlayanların hafızaları tazelenecek, kimi dinleyiciler ise bu sesleri belki de ilk kez Arşiv Odası aracılığıyla duyuyor.

Aylin Yazan'ın sunduğu programda, Londra'da ilk konserini veren İbrahim Tatlıses'ten Olacak O Kadar'ın ilk günlerini anlatan Levent Kırca'ya, kaset çıkarmakta güçlük çektiğini söyleyen Ajda Pekkan'dan, tedavi görmek için Londra'ya gelen Barış Manço'ya, Altan Erbulak'ın bilinmeyen bilgisayar tutkusundan Sevgi Soysal'ın BBC Türkçe için kaleme aldığı yazılara kadar birçok farklı ses ve yayına yer verilecek.

Türk siyasî yaşamında yer etmiş isimler ve gazeteciler de Arşiv Odası’nda olacak. İsmet İnönü'den Celal Bayar'a, Turgut Özal'dan, Süleyman Demirel, Bülent Ecevit ve Necmettin Erbakan'a, darbeler döneminde yasaklanmış sanatçılardan Ruhi Su, Orhan Gencebay, Cem Karaca ve Rahmi Saltuk'a, iş adamları Vehbi Koç ve Sakıp Sabancı'ya kadar uzun yıllar içinde BBC Türkçe Radyosu'na konuk olan isimler, her hafta Arşiv Odası ile yeniden BBC Türkçe takipçileriyle buluşacak.

İlgili haberler