Boydak Holding'e 'Paralel Yapı' operasyonu

Telif hakkı hurriyet.com.tr
Image caption Boydak Holding CEO'su Memduh Boydak'ın da gözaltına alınanlar arasında olduğu bildirildi.

Kayseri'de emniyet birimleri 'Paralel devlet yapılanması' soruşturması kapsamında, mali finans sağladıkları gerekçesiyle Boydak Holding'in dört üst düzey yöneticisi gözaltına alındı.

Doğan Haber Ajansı'nın (DHA) haberine göre mobilya sektöründe Türkiye'deki en büyük kuruluşlardan biri olan ve bünyesinde birçok mobilya markasını barındıran Boydak Holding CEO'su Memduh Boydak, holdingin Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak ve şirketin Yönetim Kurulu üyelerinden Erol Boydak ve Murat Bozdağ gözaltına alındı.

Anadolu Ajansı, operasyonun 'yöneticilerin Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na finansal destek sağlandığı iddiaları' üzerine düzenlendiğini aktardı.

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cuma namazı sonrasında gazetecilerin gözaltılarla ilgili sorusu üzerine "Ümit ederim ki daha fazla rencide edilmezler" dedi.

Gül, Boydak ailesi için "Çalışkanlığıyla, dürüstlüğüyle, hayırseverliğiyle bilinen bir aile. Türkiye'nin önemli sanayicilerinden" ifadelerini kullandı.

Boydak Holding CEO'su ve TÜSİAD Yönetim Kurulu üyesi Memduh Boydak daha önce de gözaltına alınıp serbest bırakılmıştı. Geçen yıl yaşanan gözaltı olayı, arsa tahsisi şikayetleri üzerine gerçekleşmişti.

O dönemde bir açıklama yapan TÜSİAD, "Bu üzücü olay vesilesiyle, iş dünyasını ağır ithamlarla sürekli tedirgin eden kasvetli atmosfere dikkat çekmek ve bu gidişin son bulması gerektiğinin altını çizmek istiyoruz" demişti.

Kayseri merkezli Boydak Holding, aralarında Bellona ve İstikbal gibi markaları da barındıran 41 şirketin sahibi. Mobilya ve tekstil sektörlerinin yanı sıra enerji, demir-çelik ve lojistik alanlarında da faaliyet gösteren holdingin Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde 7 şirketi bulunuyor.

2015'te yüzde 6 büyümeyle 6,9 milyar TL ciro elde eden Boydak Holding, şirketlerinde yaklaşık 14 bin kişiyi istihdam ediyor.