Didim açıklarında göçmen teknesi battı: 25 ölü

Telif hakkı AP

Aydın'ın Didim ilçesi açıklarında, göçmenleri taşıyan bir kaçakçı teknesinin batması sonucu 25 kişi yaşamını yitirdi.

Ölenler arasında en az üç çocuğun bulunduğu belirtildi.

Batan teknede bulunanlardan 15'i Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri tarafından kurtarıldı.

BM'ye bağlı Uluslararası Göç Örgütü, 1 Ocak ila 3 Mart tarihleri arasında en az 321 göçmenin, Yunanistan'a varmak isterken boğulduğunu belirtiyor.

Örgüte göre her gün, çoğunluğu Suriye, Irak ve Afganistan kökenli 2000'den fazla göçmen Türkiye'den Yunanistan'a geçiyor.

Türk yetkililer, yılın ilk iki ayında toplam 25 bin göçmenin Yunanistan'a geçişinin ise engellendiğini ifade ediyor.

Makedonya'dan sınırda yeni önlemler

Bu arada Makendonya'nın, göçmenlerin sınırlarından geçişine yeni düzenlemeler getirdiği belirtiliyor.

Ülkenin, Irak ve Suriye'nin aktif savaş bölgeleri olarak tarif etmediği alanlarından gelenleri sınırından geçirmediği aktarılıyor.

Telif hakkı AP

Bunun sonucu olarak Şam ve Bağdat'tan gelen kimsenin geçişine izin verilmediği bildiriliyor.

BM yetkilileri bu uygulamayı "kaygı verici" olarak değerlendirdi.

AB ve Türkiye'den acil zirve

AB ve Türkiye tarafından, Türkiye üzerinden Avrupa'ya yasa dışı göçmen akışını durdurma konusunda ortak bir yaklaşım belirlemek amacıyla, Pazartesi günü Brüksel'de acil bir zirve düzenlenecek.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi'nin Başkanı Donald Tusk, geçen hafta Türkiye'ye yaptığı ziyarette Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşmüştü.

Türkiye'nin göçmen akınını durdurmak için gösterdiği çabayı takdirle karşıladıklarını söyleyen Donald Tusk, buna karşın Ege Denizi'ni aşarak AB ülkelerine gelen göçmen sayısının halen çok yüksek olduğunu da belirtmişti.

Türkiye'de hükümetin açıkladığı rakamlara göre 2,7 milyonun üzerinde Suriyeli yaşıyor. Hükümet, bunun Türkiye'ye maliyetinin 8 milyar dolar civarında olduğunu söylüyor.

AB, Türkiye'ye 3 milyar euro yardım vaadinde bulunmuştu. Ancak Ankara, AB'nin Brüksel zirvesinde başka adımlar atmasını da talep ediyor.

Hükümet, geri kabul anlaşmasının karşılığında Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakerelerinde yeni fasılların da açılmasını, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına AB ülkelerine vizesiz seyahat imkanı tanınmasını ve Gümrük Birliği anlaşmasının çerçevesinin yeniden belirlenmesini istiyor.