ABD Suriye'de YPG bölgesine hava üssü mü kuruyor?

Telif hakkı AFP

ABD'nin, Suriye'nin kuzeyinde, PYD ve YPG kontrolündeki bölgelerde yeni hava üsleri inşaasını neredeyse tamamladığı iddia edildi.

Erbil merkezli haber sitesi BasNews tarafından gündeme getirilen iddiaya yanıt veren Amerikalı bir askeri yetkili, iddiaları kabul etmezken, lojistik etkinliği arttırmak için farklı alternatifleri incelediklerini söyledi.

BasNews, YPG'yi de bünyesinde barındıran Suriye Demokratik Güçleri'nden bir askeri yetkiliye dayandırdığı haberinde, ABD'nin iki hava üssü kurduğunu, Haseke'deki üssün inşaasının tamamlanmak üzere olduğunu aktardı.

Rimelan üssünde lojistik operasyonlar için faaliyetlerin başladığı da iddiası haberde yer alıyor.

Haberde, ABD'nin Kobani'nin güneybatısında ikinci bir üs için de çalışmalara başladığı belirtiliyor.

ABD yalanladı

Reuters haber ajansı ise, ABD'nin iddiaları reddettiğini belirterek, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) sözcüsünün "Askeri birlik gücümüz, daha önceki brifinglerde de aktarıldığı gibi sınırlı düzeyde tutuluyor" açıklamasını aktardı.

Ancak sözcü, "Bununla beraber, Suriye'deki ABD güçleri sürekli olarak lojistik etkinliği artırmak için farklı alternatifleri inceliyor" diye ekledi.

BasNews haberinde, ABD'li teknisyenlerin ve uzmanların hava üslerinin inşası çalışmalarına dahil olduğunu iddia ediyordu.

YPG tartışması

Şubat ayında ABD hava desteğiyle ilerleyen Suriye Demokratik Güçleri, Şadadi kasabasını Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) elinden almıştı.

ABD Şadadi harekatında ABD'li askeri uzmanların Suriye Demokratik Güçleri'ne danışmanlık desteği verdiğini de açıklamış, ancak ABD'nin cephede görev yapan personelinin bulunmadığı ifade edilmişti.

Suriye - Türkiye sınırının büyük kısmını kontrol eden YPG, Türkiye tarafından 'terör örgütü' olarak kabul ediliyor.

ABD ise YPG'ye askeri destek sağlamaya devam ederken, 'Türkiye'nin hassasiyetlerini anlıyoruz' diyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin YPG ile işbirliğine defalarca tepki göstererek, ABD'nin müttefikinin 'Türkiye mi yoksa teröristler mi' olduğuna karar vermesi gerektiğini söyledi.

İlgili haberler