AB: Türkiye tekliflerini de, taleplerini de artırdı

Telif hakkı Reuters
Image caption Brüksel'deki Türkiye heyetine Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlık ediyor.

Brüksel'de başlayan Avrupa Birliği (AB) - Türkiye göçmen zirvesinde Ankara'nın masaya yeni taleplerle geldiği belirtiliyor.

Reuters'a konuşan bir AB yetkilisi, "Türkiye daha fazla şey sunuyor. Ancak daha fazlasını da istiyor" dedi.

Yeni talepler ve öneriler üzerine zirvenin de akşam saatlerine uzadığı bildirildi.

Türkiye'nin yeni talepleri arasında, daha önce üzerinde anlaşılan ve Türkiye'deki mülteciler için harcanması planlanan 3 milyar euroluk fonun artırılması olduğu ifade ediliyor.

Ankara'nın diğer talepleri arasında Türk vatandaşlarına vizesiz Avrupa yolunda atılan adımların daha da hızlandırılması ve AB üyelik sürecinde ilave ilerlemeler olduğu belirtiliyor.

Reuters'a konuşan AB yetkilisi, Türkiye'nin bu taleplerin yerine getirilmesi halinde, Suriye vatandaşı olmayan göçmenleri sistematik biçimde geri almayı kabul edeceğini ilettiğini söylüyor.

Brüksel'deki Türkiye heyetinden yapılan açıklamada ise Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Ankara'nın 'yeni önerilerini' AB liderlerine sunacağını açıkladı.

Başbakanlık sözcüsü, Türkiye'nin yeni önerilerinin AB'deki göçmenlerin Türkiye'ye iadesi karşılığı AB'nin Türkiye'den mülteci alması planının ötesinde olduğunu ifade etti.

Zirvenin öğleden sonra düzenlenecek olan oturumunda AB liderleri Türkiye'nin yeni önerilerini masaya yatırıyor. Ardından da akşam saatlerinde Başbakan Davutoğlu'nun da katılacağı bir oturum daha düzenlenmesi planlanıyor.

FT: Ankara'dan son dakika talepleri geldi

Financial Times gazetesinde yer alan bir haberde ise Ankara'nın masaya getirdiği yeni taleplerin zirveyi tehlikeye soktuğu ifade ediliyor.

İngiltere'de yayınlanan gazetenin haberinde "Türkiye'nin AB'nin önüne koyduğu yeni fatura, göçmenlerin sistematik olarak Yunan adalarından Türkiye'ye nakli karşılığında talep ediliyor" deniyor.

FT'ye konuşan bir AB yetkilisi, Ankara'dan geldiği belirtilen yeni talepler sonucu zirvenin 'tren kazasına' dönüşebileceğini söylüyor. Bir diğer diplomatsa, gelişmeleri 'Kapalıçarşı'da pazarlık' olarak niteliyor.

Erdoğan: Taahhüt edilen para hala gelmedi

Telif hakkı Getty
Image caption Cumhurbaşkanı Erdoğan, hala söz verilen 3 milyar euroluk fonun Türkiye'ye gönderilmemesi nedeniyle AB'ye tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, HAK-İş'in düzenlediği Dünya Kadınlar Günü Etkinliği'nde yaptığı konuşmada Brüksel'deki Avrupa Birliği-Türkiye zirvesine de değinip Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 'AB'nin vaat ettiği 3 milyar euro'yu alarak dönmesini temenni ettiğini' söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Suriyeli göçmenler için 10 milyar dolar harcağını ifade ettip AB'nin sözünü verdiği yardım fonu için "3 milyar avro destek vereceğiz dediler, hala verecekler" diye konuştu.

Erdoğan, "Biz şu ana kadar sadece denizlerden 100 bine yakın mülteciyi botlarımızla kurtardık, diğerleri onların botlarını şişleyerek ölümlerine neden oldu. Biz insana böyle bakıyoruz, onlar öyle bakıyor" dedi.

Davutoğlu: Avrupa'nın geleceği tartışılacak

Gün sonunda öyle ya da böyle, bir mutabakata varılacağı beklentisinin olduğunu aktaran FT, "Türkiye'nin yeni talepleri AB içinde oluşmuş kırılgan anlaşmayı da parçalayabilir" yorumunda bulunuyor.

AB'nin göçmen krizinin çözümü için mutlaka Türkiye'ye ihtiyaç duyduğunu ifade eden FT, "Bu ihtiyaç, Brüksel'in Türkiye'deki insan hakları sicilini görmezden gelmesine de neden oluyor" diyor.

Zirve öncesinde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlui gelinen noktanın AB ve Türkiye'ye birbirleri için vazgeçilmez olduklarını gösterdiğini söylemiş ve "Avrupa'nın geleceğini görüşeceğiz" demişti.

İlgili haberler