Almanya: Zirvede Türkiye'de basın özgürlüğü masada olacak

Telif hakkı AFP

Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Brüksel'de gerçekleştirilen Avrupa Birliği (AB) - Türkiye göçmen krizi zirvesinde Türkiye'deki basın özgürlüğüne dair endişelerin de ele alınacağını söyledi.

Sözcü, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in basın özgürlüğü konusunu Türk mevkidaşı Ahmet Davutoğlu'yla konuştuğunu da ifade ederek, "Bizim için basın özgürlüğünün büyük önemi var" dedi.

Geçen hafta Zaman gazetesine kayyum atanması ve gazetenin yayın politikasının değiştirilmesinin ardından, AB'den basın özgürlüğünün tehdit altında olduğu yönünde endişelerin arttığı yorumları gelmişti.

Bugün ise Fransa, Zaman'a kayyum atanmasını 'kabul edilemez' olarak niteledi.

Telif hakkı Reuters
Image caption Zaman gazetesinin İstanbul merkezi önünde toplanan protestoculara polis göz yaşartıcı gazla müdahale etmişti.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, "Bir yandan Avrupa'ya yakınlaşmak isteyip diğer yandan çok sesli medyayı bastıramazsınız. Bunu Türklere de söyledik" dedi.

Reuters haber ajansına konuşan üst düzey bir AB yetkilisi ise Zaman'a kayyum atanmasını "Avrupa'nın yüzüne atılmış bir tokat" olarak niteledi.

Brüksel'e giden Başbakan Ahmet Davutoğlu, AB liderleriyle birlikte göçmen krizine kalıcı bir çözüm geliştirmek için düzenlenen zirveye katılıyor.

AB, Türkiye'den ekonomik amaçlarla AB ülkelerine gitmek isteyen göçmenleri geri almasını ve Ege Denizi'ndeki kontrolleri güçlendirmesini istiyor. Bunun karşılığıunda AB ülkelerinin her yıl belli sayıda Suriyeli mülteciyi Türkiye'den alarak AB ülkelerine yerleştirilmesi öngörülüyor.

Plan kapsamında Türkiye'de mülteciler için yürütülen projelere AB'den 3 milyar euroluk destek verilmesi de gündemde.

'Balkan yolu kapatılacak' iddiası

AB - Türkiye zirvesi öncesinde basına sızdığı belirtilen bir belgede ise AB ülkelerinin göçmenlerin kullandığı ve 'Balkan güzergahı' olarak adlandırılan rotada tüm sınır kapılarını kapatacağı ve bu güzergah üzerinden geçişleri durduracağı iddiası yer aldı.

Reuters haberinde, zirveden 'Batı Balkan güzergahı kapatıldı' açıklamasının çıkabileceği, ancak metnin zirvedeki görüşmeler ışığında önemli ölçüde elden geçirilebileceği ifade ediliyor.

Ancak Almanya Başbakanı Angela Merkel'in sözcüsü iddiaları yalanlayarak Balkan güzergahının kapatılacağı haberlerini 'spekülasyondan ibaret' olarak niteledi.

İlgili haberler