Kilis'e roket mermisi düştü: İki kişi öldü

Telif hakkı EPA
Image caption Kilis'te devriye gezen askerler (Arşiv)

Suriye tarafından ateşlenen roket mermileri Kilis'e düştü.

Doğan Haber Ajansı (DHA), Suriye'de IŞİD denetimindeki bölgeden ateşlendiğini duyurduğu 8 Katyuşa roketatar mermisinin Kilis'in merkezindeki 4 mahalleye düştüğünü bildirdi.

Mermilerden birinin düştüğü Kilis Devlet Hastanesi yakınındaki Dede Korkut Caddesi'nde bulunan bir kadın ile bir çocuk hayatını kaybetti, en az iki kişi yaralandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) sınır hattındaki topçu birlikleri de Fırtına obüsleriyle angajman kuralları çerçevesinde Suriye'deki IŞİD hedeflerine karşılık verdi.

Patlamalar, TSİ 14.00 civarında meydana geldi.

Bölgedeki okulların tahliye edildiği ve öğretmen ile öğrencilerin bölgeden uzaklaştırıldığı belirtildi.

DHA'nın haberine göre olay yeri inceleme ekipleri düşen mermilerin Katyuşa roket mermileri olduğunu tespit etti.

Kilis Valiliği yazılı açıklamasında "bir kişinin öldüğünü, iki çocuğun yaralı olarak hastaneye sevk edildiğini" duyurdu. Açıklamada, çevrede bulunan bazı binalarda da hasar oluştuğu ifade edildi.

Telif hakkı AFP

Kilis, Suriye'nin Azez kasabasına yaklaşık 10 kilometre mesafede. Azez'in kontrolünün Özgür Suriye Ordusu'nda olduğu, Azez'in yaklaşık 10 km batısındaki bölgenin de kontrolünün IŞİD'in elinde olduğu belirtiliyor. Bölgeye 8 km uzaklıkta da PYD kontrolündeki Afrin var.

DHA'nın haberine göre 18 ve 23 Ocak tarihlerinde Suriye'den ateşlenen Katyuşa roketlerinin bir okula ve mahalleye isabet etmesi sonucu 2 kişi öldü, 2 kişi yaralandı.

2 Şubat'ta ta bir eve mühimmat isabet ettiği, yaralanan olmadığı bildirildi.