'Beşinci Beatle' George Martin hayatını kaybetti

Telif hakkı Getty

'Beşinci Beatle' olarak bilinen İngiliz yapımcı ve aranjör George Martin, 90 yaşında hayatını kaybetti.

Martin'in ölümünü The Beatles grubunun bateristi Ringo Starr Twitter hesabından duyurdu ve ünlü yapımcının özleneceğini yazdı.

Martin, The Beatles'ın 700'den fazla kaydına imza attı. İngiliz yapımcı, Gerry and The Pacemakers, Shirley Bassey ve Cilla Black'in de aralarında bulunduğu birçok ünlü isimle de çalıştı.

George Martin'in menajeri Adam Sharp, "70 yıllık kariyerince birçok kişiye ilham oldu ve dünya genelinde müziğin en yaratıcı yeteneklerinden biri olarak kabul edildi. Sonuna kadar gerçek bir beyefendiydi" dedi.

Beatles grubu üyesi Paul McCartney de internet sitesinden ve Twitter hesabından yaptığı açıklamada Sir George Martin için "ikinci babam" dedi.

McCarney, "Sevgili George Martin'in ölüm haberini almaktan büyük üzüntü duyuyorum. Gerçek bir beyefendiydi ve benim için ikinci babam gibiydi" mesajını paylaştı.

Bir marangozun oğlu olarak Londra'nın kuzeyinde Holloway'de dünyaya gelen Martin, Parlophone adlı plak şirketiyle 1962'de demo kayıtlarını dinlediği The Beatles'ın dünya çapında ün kazanmasına büyük katkı sağladı.

İngiliz aranjör 1960'lı yılların başında, grubu pop tarzından daha pop rock ve psikedelik tarza yaklaştırdı ve grubun en iyi albümlerinden sayılan Sergent Pepper'a imza attı.

BBC'nin müzik muhabiri Mark Savage, "George Martin olmasaydı, The Beatles çok daha farklı bir grup olurdu" diyor.

Telif hakkı Reuters

'The Beatles şefi olmayan orkestra gibiydi'

Martin, 1997 yılında da Elton John'un, tüm zamanların en çok satan single'ları arasında giren Candle in the Wind'in de yapımcısıydı.

Kariyeri boyunca birçok Grammy ödülü kazanan Martin, A Hard Day's Night filmiyle de en iyi film müziği dalında Oscar'a aday gösterildi.

Yapımcının oğlu Giles Martin, Twitter hesabından "Huzur içinde uyu baba. Seni seviyorum. Senin oğlun olmaktan gurur duyuyorum. Seni kelimelerin ifade edebileceğinden daha fazla özleyeceğim. Beraber geçirdiğimiz tüm zamanlar için teşekkür ederim" mesajı paylaştı.

BBC Sanat editörü Will Gompertz da "The Beatles, George Martin gelip onları bulana kadar, şefi olmayan bir orkestra gibiydi" dedi.

Gompertz, Martin'i "Çok muhteşem bir kulağı ve kişiliği vardı. Müthiş zekası ve harika yaratıcılığıyla sakin, kibar, nazik biriydi" sözleriyle tanımladı.

İngiltere Başbakanı David Cameron, "Sir George Martin, muhteşem dörtlüyle çalışıp dünyanın en iyi baki pop müziğini yaratan, dev bir isimdi" yazdı.

George Martin'in ailesi de, taziye ve destek mesajları için teşekkür etti.

İlgili haberler