HDP'lilerin fezlekeleri Meclis'te

Aralarında HDP eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ'ın da bulunduğu 5 HDP'li vekilin dokunulmazlıklarının kaldırılması talebiyle düzenlenen fezlekeler Meclis Başkanlığı'na ulaştı.

Dokunulmazlıklarının kaldırılması istenen diğer isimler, İzmir milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Ankara milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Hakkari milletvekili Selma Irmak.

Geçen hafta, Adalet Bakanlığı fezlekeleri Başbakanlığa iletmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Şubat ayı sonunda yaptığı açıklamalarda fezlekelerin 'raflarda çürümemesi' gerektiğini ifade etmişti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise Pazartesi günü fezlekelerin bütçe görüşmelerinin ardından Meclis gündemine alınacağını söylemişti.

Anadolu Ajansı, fezlekelerin 26 Aralık 2015 tarihinde düzenlenen DTK Olağanüstü Genel Kurulu'nda yapılan, özyönetim ilanlarıyla ilgili konuşmaları konu aldığını aktarmıştı.

Meclis'e gönderilen fezlekelerin önce komisyona gönderilecek. Fezlekeler komisyondan geçerse, Genel Kurul'da görüşülecek ve 5 HDP'li vekilin dokunulmazlıklarının kaldırılıp kaldırılmaması konusunda gizli oylama yapılacak.

Oylamada salt çoğunluğun, yani 276 milletvekilinin, dokunulmazlıkların kaldırılması yönünde oy kullanması fezlekelerin kabulü için yeterli oluyor.

Fezlekelerin kabulü halinde Anayasa Mahkemesi'ne itiraz yolu da açık tutuluyor.

HDP İzmir İl Eş Başkanı'na gözaltı

Öte yandan sabah erken saatlerde İzmir'de düzenlenen bir operasyonda aralarında HDP'nin İzmir İl Eş Başkanı Cavit Uğur'un da bulunduğu 23 kişi gözaltına alındı.

Doğan Haber Ajansı (DHA) gözaltına alınanların PKK propagandası yapmakla suçlandıklarını aktardı.

DHA haberinde toplamda 30 kişi için gözaltı kararı çıkarıldığı belirtiliyor.

İlgili haberler