ABD Başkanlık seçimleri: Michigan'da Sanders sürprizi

Telif hakkı AP

ABD başkanlık ön seçim yarışında Demokrat Parti aday adayı Senatör Bernie Sanders Michigan eyaletinde sürpriz bir zafer elde etti.

Eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un anketlerde çok ileride olmasına karşın Michigan ön seçimlerindeki yenilgisi büyük şaşkınlık yarattı.

Sanders zaferinin ardından yaptığı açıklamada "Michigan halkına uzmanları ve anketçileri yanılatarak bize destek verdikleri için minnettarım" dedi.

Sanders "Bu kritik bir gece. Michigan'da 30 puan arkadan geldik ve tüm Amerika'da bu ivmeyi görüyoruz" diye ekledi.

Clinton ise Mississippi eyaletindeki ön seçimlerin galibi oldu.

Trump: Kimse benden daha muhafazakar değil

Telif hakkı Getty

Cumhuriyetçi Parti'nin aday adaylarından işadamı Donald Trump ise Michigan, Mississippi ve Hawaii eyaletlerinde yapılan ön seçimleri kazandı.

Cumhuriyetçi Ted Cruz ise Idaho eyaletindeki ön seçimleri kazandı.

Trump zaferinden sonra yaptığı konuşmada "Abraham Lincoln hariç" herkesten daha başkanlığa yatkın olduğunu söyledi ve "kimse benden daha muhafazakar olamaz" dedi.

Cumhuriyetçi Parti'nin 2012'deki başkan adayı Mitt Romney Trump'ı "kabadayı ve sahtekar" olarak nitelimiş ve işadamının göç ve cihatçılar konusundaki radikal tutumları nedeniyle başkanlık seçimlerini kaybedeceğini ifade etmişti.

Trump 11 milyon kayıtsız göçmeni sınırdışı edeceğini ve güney sınırında Meksika tarafından masrafları karşılanacak bir duvar öreceğini söylüyor.

İlgili haberler