Volkan Bozkır: Avrupa'dan alınacak göçmen sayısı milyonları bulmaz

Telif hakkı AFP

Avrupa Birliği (AB) Bakanı Volkan Bozkır, Brüksel'le üzerinde çalışılan göçmen planı kapsamında Avrupa'dan Türkiye'ye iade edilecek göçmen sayısının milyonları bulmayacağını söyledi.

Anadolu Ajansı'na konuşan Bozkır, AB ile anlaşmasının olması durumunda Türkiye'ye iade edilecek göçmen sayısının yüz binler ya da milyonlar değil, binler ya da on bin civarında olabileceğini söyledi.

Bozkır, "On bin rakamının telaffuzu doğru olur" dedi.

Türkiye ve AB'nin 7 Mart'ta açıkladığı plan kapsamında kaçak yollarla Türkiye'den Yunan adalarına geçen Suriyeli mülteciler dahil tüm göçmenlerin Türkiye'ye geri gönderilmesi üzerinde duruluyor.

Bunun karşılığında AB, Türkiye'ye geri yollanan her bir Suriyeli için, Türkiye'deki mülteci kamplarında bulunan bir Suriyeli'yi kabul edecek.

AB Bakanı Bozkır, AB'nin Türkiye'den alacağı mültecileri seçerek kabul etme gibi bir imkanının olmayacağını da ifade ederek, "10 mühendis, 7 doktor alayım şeklinde bir tabloyu kabul etmiyoruz. Mülteci alımı Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Kurulu sistemi içinde değerlendirilecek" diye konuştu.

Plan Yunan adalarındaki göçmenleri kapsamıyor

Volkan Bozkır, AB ile müzakere edilen planın şu anda Yunan adalarında bulunan binlerce göçmeni kapsamadığını da hatırlattı.

7 Mart'ta Brüksel'de düzenlenen AB - Türkiye zirvesinde, Türkiye'nin mülteciler için geliştirilen projeler için AB'den 3 milyar euro destek alması ve bu desteğin teslimatının hızlandırılması da gündeme geldi.

Türkiye gelecek 3 yıl için AB'nin sağlayacağı finansal desteğin 6 milyar euro olmasını istiyor. Ancak bu talep zirve sonuç bildirisinde yer almadı.

Plan kapsamında ayrıca Türk vatandaşlarının Schengen Bölgesi ülkelerine vizesiz girişi için başlatılan sürecin hızlandırılması da öngörülüyor.

Planda Türkiye'ye önerilen bir diğer taviz ise AB üyelik sürecinin hızlandırılması için yeni müzakere başlıklarının açılması.

İlgili haberler