Yüksekova, Şırnak ve Nusaybin'de operasyon hazırlığı

Telif hakkı YUKSEKOVA HABER
Image caption Fotoğraf: Arşiv

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Yüksekova, Şırnak merkez ve Nusaybin'de barikatların kaldırılması ve hendeklerin kapatılması için operasyonlar başlatılacağını söyledi.

Efkan Ala, "Nerede barikat varsa temizlenecek. Yüksekova, Şırnak merkez ve Nusaybin'de çukur ve bariyerler var, gereken temizlik yapılacak. Vatandaşlarımıza yarım gün ya da bir gün önceden haber veriyoruz. Ona göre tedbirler alınıyor. Hazırlık yapıldıktan sonra operasyonlar başlayacak" dedi.

Ala, Şırnak'ın Cizre ilçesiyle, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde de arama tarama faaliyetlerinin devam ettiğini açıkladı.

Erdoğan: Güneydoğu yeniden inşa edilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Burdur'da katıldığı toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Sur'da süren operasyonlardan söz etti, "Bir yılı bulmadan yeni bir Güneydoğu inşa edilecektir. Hiç şüpheniz olmasın" dedi.

Erdoğan "Sur temizlendi dediler. 'Aman ha rehavete kapılmayın. Temizlik, memizlik hala devam etmeli' dedim. Hemen ertesi gün bodrumdan 8 tane terörist çıktı. Onları da etkisiz hale getirdiler. Elleri dert görmesin. Dünya ne derse desin, Allah ne diyor, bizim için asıl olan" diye konuştu.

Telif hakkı www.hurriyet.com.tr

Cumhurbaşkanı sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şimdi birileri, Güneydoğu’da, Diyarbakır’da, Hakkari’de, Mardin’deki operasyonlar sebebiyle sürekli istismar...Bak, evleriniz yıkıldı, yıkılıyor. Biliyorsunuz, Osmanlı İnebahtı’nda bir yenilgi yaşadı. Kılıç Ali Paşa komutasında yenildiğinde, komutan üzgün, süzgün...Fakat Sokullu oradan bir gürledi, ne dedi? 'Paşa, paşa...Sen bu devleti ne sanırsın? O yelkenlerin direklerini gümüşten, yelkenlerini atlastan yapmak suretiyle yolumuza devam ederiz.' Hükümetimiz görevlendirdi. O direkleri gümüşten, yelkenleri de atlastan yapmışsa, şimdi orada tüm projeler yapılıyor...

"Buradan Güneydoğu'ya sesleniyorum: Tüm yeraltı sistemleri yapılacak ve o 4 vilayetimizde tüm çevre düzenlemeleri inşallah yapılacaktır."

Yüksekova'da sevkiyat

Anadolu Ajansı (AA) güvenlik güçlerinin gelecek günlerde Şırnak merkez, Mardin'in Nusaybin ilçesi ve Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde operasyon yapmasının beklendiğini duyurmuştu.

Yüksekova'ya dün çok sayıda tank sevk edilmiş ve güvenlik önlemleri artırılmıştı.

Doğan Haber Ajansı (DHA) da, Yüksekova ilçesinde bulunan Tümen Komutanlığı'na Van yönünden gelen 80 tankın giriş yaptığını, ilçede giriş çıkışların da güvenlik güçleri tarafından kontrol altına alındığını ve bazı okulların boşaltıldığını belirtti.

DHA, Yüksekova'da birçok okulda eğitim verilmediğini, bazı okullara ise özel eğitimli askerler ve polis yerleştirildiğini, okul çevrelerine de zırhlı araçlar konuşlandırıldığını aktardı.

Habere göre Van ve Esendere yönünden gelen araçlar kontrollü şekilde ilçeye alınıyor, Şemdinli ve Dağlıca bölgesinden bölgeye ulaşan araçlarınsa geçişine izin verilmiyor, araçtaki kişilerin ilçeye yürüreyek girmeleri isteniyor.

Davutoğlu: Hakkari ve Şırnak il merkezleri taşınacak

BBC Türkçe'nin ulaştığı yerel kaynaklarsa tankların gelişini doğrulamakla birlikte, sayısı hakkında net birşey söylemenin zor olduğunu belirtiyor.

Bu kaynağa göre ilçede bazı okullar da boşaltıldı.

Telif hakkı Cagil Kasapoglu
Image caption Bakan Ala, Nusaybin'de de operasyonların başlayacağını söyledi.

Yerel ve ulusal medyada yer alan haberlerde de okulların boşaltıldığı doğrulandı.

Yüksekova Haber sitesindeki "eğitim kurumlarının 'çatışma olasılığı' gerekçesiyle tahliye edildiği, okul bahçelerine zırhlı araçlar ile konteyner ve erzak taşıdığı belirtilen TIR'lar getirildiği" kaydediliyor.

Yeni Şafak gazetesinin internet sitesinde de "bazı okullara özel harekat polisleri için TIR'la yatak ve gıda malzemeleri getirildiği" belirtiliyor.

Bölge halkının bir kısmının da ilçedeki evlerini terk edip Van ve Hakkari'ye göç ettiği bildiliyor.

9 Mart'ta iki kişi çatışma ortasında kalmıştı

Yüksekova'da hendeklerin kapatılması ve barikatların kaldırılması için özel harekât polisleri 9 Mart'ta İpek Yolu Caddesi üzerinde bulunan Esentepe Mahallesi'ne operasyon düzenlemişti.

Telif hakkı AFP
Image caption Fotoğraf: Arşiv

Bu esnada çatışma ortasında kalan bir kişi öldü, bir kişi de yaralandı.

Hakkari Valiliği olayla ilgili açıklamasında "Esentepe Mahallesi'nde açılan çukur ve kurulan barikatlara güvenlik güçlerimizce 09.03.2016 tarihinde yapılan müdahale esnasında bölücü terör örgütü mensuplarınca açılan ateş sonucu" iki kişinin yaralandığını, yaralılardan birinin de hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

Nusaybin'de çatışma

Nusaybin'de de dün akşam yoğun çatışmalar yaşandığı belirtiliyor.

DHA'nın haberine göre çatışmalar, hendek ve barikatların bulunduğu Abdülkadir Paşa Mahallesi'nde PKK'lılar ile caddelerin girişinde önlem alan polis arasında çıktı.

Barikat ve hendeklerin bulunduğu diğer mahalleler Fırat, Dicle ve Yenişehir'den de çatışma haberleri geldi.

Barikat olarak kullanılan bir TIR'ın çatışma sırasında alev aldığı bildirildi.

Şırnak'ın merkezinde de askeri hareketlilik olduğu haberleri geliyor.

Şırnak merkezde Cumhuriyet, Yeni Mahalle, Dicle, Bahçelievler, İsmetpaşa ve Yeşilyurt mahallelerinde hendek ve barikatlar bulunuyor.

İlgili haberler