Karaman'da 8 öğrenciye tecavüz ettiği öne sürülen öğretmen tutuklandı

Telif hakkı Thinkstock

Karaman'da 54 yaşındaki bir ilkokul öğretmen, vakıf ve dernek evlerindeki kurslara katılan sekiz çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklandı.

Doğan Haber Ajansı'nın (DHA) haberine göre öğretmenin vakıf ve dernek evlerinde kursa gelen, ilkokul ve ortaokulda okuyan 8 öğrenciye tecavüz ettiği ileri sürüldü.

Erkek öğrencilerin tecavüze uğradığına ilişkin hastaneden de rapor alındığı belirtildi.

Habere göre olay, bir ortaokul öğrencisinin durumu ailesine anlatması ve ailenin savcılığa başvurmasıyla ortaya çıktı.

54 yaşındaki öğretmenin gönüllü olarak bazı vakıf ve derneklerin kiraladıkları evlerde ders verdiği ve çok sayıda erkek öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu bildirildi.

Öğretmen, sorgusunun ardından 4 Mart'ta adliyeye sevk edildi ve tutuklandı.

Sağlık raporlarının konulduğu dosya için 'gizlilik kararı' alındı.

İdari soruşturma başlatıldı

Adli soruşturma devam ediyor. Öğretmen hakkında da Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından idari soruşturma başlatıldı.

DHA'nın haberine göre Karaman Valisi Murat Koca, olayla ilgili soruşturmanın adli merciler tarafından yürütülmesi ve gizlilik kararı olması gerekçesiyle 'açıklamanın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılmasının daha doğru olduğunu' söyledi.

Tutuklanan öğretmenin Memur-Sen'e bağlı Eğitim Bir-Sen'e üye olduğu öne sürüldü. Sendika yetkilileri, olaydan büyük üzüntü duyduklarını ve 'bir kişi yüzünden camiaların suçlanmaması gerektiğini' ifade etti.

DHA, öğretmenin Ensar Vakfı Karaman Şubesi'nde de gönüllü görev aldığını bildirdi.

Şube yetkilisi Ali Bağcı, "Bizim vakfımızda 2013 yılında 5 ay gönüllü olarak görev yapıp öğrencilere kurs verdi. O dönemde herhangi bir şikayet ya da sorun duymadık" dedi.

Sosyal medyada ve basında bahsi geçen evlerin Karaman'da Ensar Vakfı ve Karaman Anadolu İmam Hatip ve İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensuplar Derneği'ne (KAİMDER) yakın kişiler tarafından kiralandığı ileri sürüldü.

DHA'nın haberine göre KAİMDER Başkanı Mehmet Sarı, derneğe bağlı herhangi bir yurt ve ev olmadığı belirtip "Adı geçen (öğretmenin) bizde herhangi bir üyeliği ya da kaydı yoktur. Bizim yurt ya da evle işimiz yok. Bir İmam Hatip okullarıyla irtibatlıyız" diye konuştu.