Ankara saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısı 37'ye yükseldi

Telif hakkı AFP
Image caption Saldırının yaşandığı bölge trafiğe kapatılmış durumda. Olay yeri inceleme ekiplerinin çalışmaları sürüyor.

Başkent Ankara'da son beş ayda üçüncü kez saldırı düzenlendi. Bu kez Ankara'nın kalbi Kızılay'da dün akşam bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda en az 37 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerden ikisinin saldırganlar olduğu düşünülüyor.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, olay yerinde 30 kişinin hayatını kaybettiğini, hastanelerde ölenlerin sayısının ise Pazartesi sabahı itibarıyla 7'ye yükseldiğini söyledi.

Müezzinoğlu, "Olay yerinde 30 kaybımız var ama bu 30 kayıptan birinin kesin, ikincisinin şüpheli olmak üzere terörist olduğu düşüncesi var" dedi.

Sağlık Bakanı, dün akşam yaptığı açıklamalarda 125 kişinin yaralandığını, bunlardan 19'unun ağır yaralı olduğunu ifade etmişti.

Ankara Valiliği patlamanın Pazar günü TSİ 18.45'te Güvenpark'ta meydana geldiğini duyurdu.

Saldırının ardından çok sayıda araç olay yerinde alev aldı. Çevredeki birçok bina da zarar gördü. Şiddeti çok yüksek patlamanın, uzak mesafelerden de duyulduğu belirtildi.

Atatürk Bulvarı'nın Kızılay civarı bugün trafiğe kapatılacak.

Davutoğlu: Somut bilgilere ulaşıldı

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Saldırının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında; İçişleri Bakanı Efkan Ala, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın da katılımıyla bir toplantı yapıldı.

Davutoğlu toplantı sonrası yaptığı açıklamada, "Otobüs bekleyen sivilleri hedef alacak kadar gözü dönmüş bu insanlık ve vicdan yoksunu katilleri, ülkem, milletim ve hükümetim adına lanetliyorum" dedi.

"Bu hain saldırıyı gerçekleştiren terör örgütüne dair somut bilgilere ulaşılmıştır" diyen Davutoğlu, Türkiye'nin ülkeyi hedef alan hain odakları en ağır şekilde cezalandıracağını vurguladı.

Davutoğlu yarın yapacağı Ürdün ziyaretini de erteledi.

Telif hakkı Reuters
Image caption Olay yeri inceleme ekipleri Pazartesi sabahı saldırının meydana geldiği bölgede çalışmalarına devam etti.

İçişleri Bakanı Efkan Ala da saldırıyı düzenleyenlerle ilgili olarak ciddi bulgular elde edidiğini söyledi.

Ala, "Ama kesin olarak yapan örgüt, sonuçlar tamamen elde edilip soruşturma bu yönüyle tamamlanınca açıklanacaktır (...) Terörist saldırılarla yürüttüğümüz mücadele sekteye uğramayacaktır" diye konuştu.

Erdoğan: Terör dize getirilecektir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da saldırıyı şu sözlerle kınadı:

"Vatandaşlarımız endişe etmesin, devletimizin tüm kurumlarının milletimizle işbirliği içinde yürüttüğü terörle mücadele mutlaka başarıyla neticelenecek, terör dize getirilecektir."

"Türkiye, bölgede yaşanan istikrarsızlık neticesinde son yıllarda terör saldırılarının hedefi olmaktadır. Terör örgütleri ve onları maşa olarak kullananlar, güvenlik güçleriyle yaptıkları mücadeleleri kaybettikçe en ahlaksız, en vicdansız yollara başvurarak masum vatandaşlarımızı hedef almaktadırlar."

Telif hakkı Getty

Siyasi partilerden tepki

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Twitter hesabından saldırıya ilişkin mesaj paylaşıldı.

Açıklamada, "Ankara'da bu akşam meydana gelen bombalı saldırıyı lanetliyoruz. Bütün halkımızla bu büyük acıyı paylaşıyoruz" dendi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli de saldırıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Bahçeli, "Türkiye'nin milli güvenliği kırmızı alarm vermektedir. Çünkü aziz milletimiz açıkça saldırı altında, kesif ve kategorik bir husumet çemnerindedir. Bunu bir defa herkes bilmelidir ki, hiçbir terör saldırısı Türkiye'yi dize getiremeyecek, teslim alamayacaktır" dedi.

Telif hakkı AP

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da bombalı saldırı için "'Ama' ve 'fakat' demeden lanetlenmesi gereken bir terör eylemidir" dedi.

Kılıçdaroğlu açıklamasında, "Bu menfur terör eylemini gerçekleştirenler ile saldırının arkasındaki güçler, toplumsal barış ve huzurumuzu bir kez daha hedef almıştır. Ancak köklü dayanışma, birlik ve beraberlik duygularına sahip milletimizin, ulaşılmak istenen hedefin önünde kararlılıkla duracağına inancım tamdır" mesajı verdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de saldırıyı kınadı.

Ria Novosti haber ajansının aktardığına göre Putin'in basın danışmanı Dimitri Peskov, "Vladimir Putin, Ankara'daki terör saldırısını kınıyor. Türk halkıyla birlikte yasta olduğunu belirtiyor" dedi.

Sosyal medyaya kısıtlama

Telekomünikasyon İletişim Bakanlığı (TİB), Ankara saldırısının ardından sosyal medyaya kısıtlama getirildi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, TİB, patlamada yaralanan veya hayatını kaybedenlere ait görüntülerin sosyal medyada paylaşılmasına ilişkin erişimi engelledi."

Haberde, söz konusu erişim engeline ilişkin Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi'ne de başvuru da bulunulduğu belirtildi.

Telif hakkı epa

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu RTÜK, patlayama ilişkin Türkiye'de televizyon kanallarına geçici yayın yasağı getirdi.

ABD Büyükelçisi: Dehşete kapıldım

Amerika Birleşik Devletleri Ankara Büyükelçisi John Bass, yayımladığı mesajda "Ankara'daki saldırı nedeniyle derin üzüntü duyuyorum ve dehşete kapıldım. Kurbanların ailelerine en derin taziyelerimizi sunuyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz" dedi.

ABD'nin Türkiye Büyükelçiliği internet sitesinde 11 Mart'ta yayınladığı mesajla, ABD vatandaşlarını Ankara'da olası bir 'terör saldırısına' karşı uyarmıştı.

Telif hakkı DHA

Son beş ayda üçüncü saldırı

Ankara'da 10 Ekim'de barış mitinginin hedef alındığı bombalı saldırıda 103 kişi yaşamını yitirmişti.

Başkentte 17 Şubat'ta da TSK personelini taşıyan servis araçlarının hedef alındığı saldırıda 29 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırıyı, Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) üstlenmişti.

İlgili haberler