Erdoğan: Terörist tanımı yeniden yapılmalı

Telif hakkı Getty

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu'yla görüşmesi sonrasında Ankara saldırısıyla ilgili yaptığı açıklamada "toplumun özetine yönelik bir saldırı olması dolayısıyla örgütün gerçek yüzünü gösteren bir hadisedir" dedi ve 'terörist' tanımının yeniden yapılması gerektiğini söyledi.

Erdoğan, "Elinde silahı olan, bombası olan teröristle, konumunu, kalemini, unvanını, amacına ulaşabilmesi için teröriste emir verenin de hiçbir vasfı yoktur" dedi.

Beştepe'de Doktorlar Buluşması'nda konuşan Cumhurbaşkanı sözlerini şöyle sürdürdü:

"Akademisyen olması, gazeteci olması, STK yöneticisi olması, aslında o kişinin terörist olduğu gerçeğini değiştirmez. Bombayı patlatan terörist olabilir, ama o eylemin amacına ulaşmasını sağlayan bu yardakçılardır."

'Ya bizimle ya da teröristin yanında'

"Terör ve terörist tanımı en kısa sürede yeniden yaparak Ceza Kanunu'na almalıyız. Bu mesele basın özgürlüğü örgütlenme özgürlüğü meselesi değildir. Bu mesele artık Kızılay'da görüldüğü gibi milletimize kast eden alçaklarla daha iyi mücadele edebilme meselesidir."

"Birtakım çevreler yol ayrımı durumundalar, ya bizimle olacaklar ya da teröristin yanında yer alacaklar."

Başbakan Ahmet Davutoğlu da dün gece düzenlenen ve 37 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili soruşturma kapsamında 11 kişinin gözaltına alındığını söyledi.

Davutoğlu, ölenler arasındaki bir kişi için "Kesin terörist olduğu belli" dedi ve diğer bir kişinin de ona yardımcı olduğu konusunda çok ciddi şüpheler olduğunu ifade etti.

İlgili haberler