Hükümetten Ankara saldırısı açıklaması: Kadın canlı bomba olduğu kesin

Telif hakkı AFP

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara'da dün gece yapılan saldırıyla ilgili soruşturmada 11 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise saldırganlardan birinin "kadın canlı bomba olduğunun kesin olduğunu" söyledi.

Bakanlar kurulu sonrasında ilk bilgiyi veren Başbakan Davutoğlu "Şu ana kadar 11 gözaltı yapıldı. Bütün bir network, bir ağ ortaya çıkarılıyor." dedi.

Saldırıda 35 vatandaşın yaşamını yitirdiğini belirten başbakan, diğer iki ölünün kimliği ile ilgili bir soru üzerine şu yanıtı verdi:

"Bir kişinin kesin terörist olduğu belli, kimliği ile ilgili bilgiler son aşamaya geliyor." diyen Davutoğlu, bir diğerinin de ona yardım ettiği konusunda çok ciddi şüpheler olduğunu belirtti.

Başbakan "Sonucu DNA testleri ve diğer çalışmalar bittiğinde kamuoyuna açıklayacağız. İlginç bazı bağlantılar da bu anlamda var. Özellikle bölücü terör örgütünü işaret eden çok ciddi bulgular var." diye konuştu.

Davutoğlu "Milletinize, ülkenize, devletinize güveniniz. Bu karanlık odakların oluşturmaya çalıştığı yeise kesinlikle kapılmayınız" dedi.

'Kadın canlı bomba kesin'

Ondan kısa süre sonra konuşan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da saldırganların kimliği ile ilgili olarak şunları söyledi:

"Bir kadının canlı bomba olduğu kesindir. Bu akşam gece saatlerine kadar kimliğiyle ilgili DNA testleri kesinleşecektir diye ümit ediyoruz."

"İkinci bir erkek şahsın da kimliği henüz kesin olarak tespit edilmemiştir. O çalışmalar da en kısa zamanda tamamlanacaktır diye umuyoruz."

Saldırganların lojistik, istihbari, siyasi destek aldıklarının açık olduğunu söyleyen Kurtulmuş, sözlerine şöyle devam etti:

"Halkın karamsarlığa, ülkenin de içine kapılması, terör örgütlerinin istediği en önemli sonuçlardan biri olsa gerektir. Şiddete asla alışmayacağız, demokrasiyi asla bırakmayacağız. Saldırılan, bizim birlikte yaşama irademizdir. Herkesi, sesinin yettiği en üst perdeden bu işi yapanları ve arkasındakileri kınamaya davet ediyoruz. Beklentimiz, hiçbir mazeret üretmeden terörü lanetlemeleri" dedi.

Başbakan yardımcısı, mecliste bulunan bütün partileri ortak bir deklarasyona imza atmaya davet etti.

Kurtulmuş bir soru üzerine de bu seferki saldırıda "plakasında sorun olmayan bir aracın" kullanıldığını belirtti.

Reuters'in haberi

Bugün Reuters haber ajansı da, adını vermediği güvenlik yetkililerine dayanarak iki failin de PKK'lı olduğuna inanıldığını duyurmuştu.

Ajans bunlardan birinin 1992 Kars doğumlu, örgüte 2013'te katılmış bir kadın militan olduğu bilgisini aktardı.

İkinci şüpheli konusundaysa ayrıntıya girmedi.

İlgili haberler