Putin: Rus ordusuna Suriye'den çekilme emri verdim

Telif hakkı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, görevlerini büyük oranda gerçekleştirdikleri için Rus ordusuna bağlı birliklerin Suriye'den çekilmesi talimatını verdiğini söyledi.

Kremlin'de düzenlediği toplantıda konuşan Putin, hava kuvvetlerinin çekilmesinin Salı günü başlayabileceğini ifade etti.

Putin, "Savunma Bakanlığı ve topyekun silahlı kuvvetler için tayin edilen misyon tamamlandı. Bu nedenle, Savunma Bakanlığı'na Suriye Arap Cumhuriyeti'ndeki askeri gücün ana kısmının yarından itibaren çekilmesi talimatını veriyorum" dedi.

Açıklamalar, Putin'in Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la yaptığı olağanüstü güvenlik toplantısının ardından geldi.

Rus lider, Rusya'nın Hmeimim hava üssü ile Tartus limanındaki birliklerin görevlerine her zaman olduğu gibi devam edeceklerini belirtti.

Putin, her iki üssün "hem karadan hem de denizden korunması gerektiğini" kaydetti.

Telif hakkı AP
Image caption Açıklamalar, Putin'in Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la yaptığı olağanüstü güvenlik toplantısının ardından geldi.

Muhalifler olumlu karşıladı

Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan'ın desteklediği muhalif Yüksek Müzakere Komitesi sözcüsü Selim el Muslat, Rusya'nın Suriye'den çekilmesi olumlu karşıladı.

Reuters'ın haberine göre El Muslat, "Eğer çekilmeyi uygulama konusunda ciddiyet varsa, bu görüşmelere de olumlu bir ivme kazandıracaktır" dedi.

El Muslat, "Ciddi bir adımsa, rejim üstünde büyük bir baskı unsuru oluşturacaktır. Çünkü Rusya'nın desteği rejimini uzattı. Bunun sonucunda işler büyük ölçüde değişecektir" diye konuştu.

Telif hakkı AFP
Image caption Putin, Hmeimim üssünde ise Rus askerlerinin varlığının devam edeceğini söyledi.

ABD ise Rusya'nın bu adımına daha ihtiyatlı yaklaştı.

Beyaz Saray sözcüsü John Earnest, "Rusya'nin niyetinin tam olarak ne olduğunu görmemiz lazım" dedi.

Diğer yandan Reuters haber ajansına konuşan ABD'li yetkililer ise Putin'in açıklamasıyla ilgili kendilerine önceden herhangi bir uyarı gelmediğini söyledi.

Rusya, 2015 yılı Eylül ayında Suriye hükümetine destek için bölgede operasyonlara başlamış ve bazı bölgelerin muhaliflerin elinden geri alınmasını sağlamıştı.

Putin geçen yıl Ekim ayında da Rusya'nın amacının 'Devlet Başkanı Esad'ın meşru otoritesini istikrara kavuşturmak ve siyasi uzlaşı için şartların oluşmasını sağlamak' olduğunu ifade etmişti.

peaking in October last year, Mr Putin said Russia aimed to "stabilise the legitimate authority" of President Assad by intervening and "create conditions for a political compromise".

Putin'in yorumları, Cenevre'de barış görüşmelerinin tekrar başladığı bir döneme denk geldi.

Birleşmiş Milletler Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura, Cenevre toplantısı öncesi açıklamasında "Cenevre'de siyasi çözüm yoksa, tek alternatif savaş" açıklaması yaptı.

De Mistura amacın, Suriye'nin geleceğine yönelik açık bir yol haritası oluşturmak olduğunu söyledi.

İlgili haberler